Menü

A kelták szent növénye

A kelta kultúrkörben a mogyoró a bölcsesség, az édes tudás, a művészetek és tudományok szimbóluma. Ha megismerjük e csonthéjas növény jótékony hatásait, akkor láthatjuk, a kelták nem véletlenül tisztelték és kedvelték, valóban üdítően befolyásolja szervezetünk működését.

A közönséges mogyoró ugyan őshonos a Kárpát-medencében, ám egyre ritkábban találkozunk vele. Ellenben Olaszországban, Törökországban, Franciaországban, Spanyolországban, vagy Görögországban, hatalmas ültetvényeken termesztik. Sőt Indiában, Kínában és az Egyesült Államokban is nagy területeken foglalkoznak vele, ezek az országok az egész világot ellátják vele.

A mogyoró nagyon finom csonthéjas gyümölcs, igen magas rosttartalma miatt a szakemberek azt javasolják, alaposan rágjuk meg és mindig igyunk rá vizet, vagy valamilyen puhább gyümölccsel együtt fogyasszuk. A sok rost egyébként serkenti a bélműködést, főleg székrekedéskor ajánlatos rendszeresen fogyasztani.

A mogyoróban rengeteg a vitamin, ezért a késő őszi, téli, illetve kora tavaszi időszakban, amikor fogytán vagyunk a friss gyümölcsöknek, zöldségeknek, érdemes az átlagosnál többet enni belőle. A benne található B1 és B2 vitaminok az idegrendszer, az agy működését segítik, a C, E-vitaminok pedig remek antioxidánsok, gyakorlatilag a szervezet minden részére jó hatással vannak. Ezeken kívül sok káliumot, kálciumot, cinket és magnéziumot is tartalmaz. Kiemelkedő a réz tartalma, ami a növekedéshez, fejlődéshez elengedhetetlen nyomelem. A réz fontos szerepet tölt be a vas szállításában, a vörös és fehér vérsejtek helyes működésében, a szívizomzat működésében, befolyásolja a csontok szilárdságát.

Napi egy marék mogyoróval sokat tehetünk az ellen, hogy elkerüljön bennünket a különböző szív- és érrendszeri megbetegedés, a magas vérnyomás és koleszterin. Kitűnő vértisztító, magas protein tartalma miatt pedig a fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják. Cukorbetegeknek sem kell félni tőle.

Nem szóltunk még arról, hogy a mogyoróban igen magas a telítetlen zsírsav aránya. Ez akár a rák kialakulásának kockázatát is csökkenti.

A mogyorónak nemcsak a termését, hanem a leveleit és a kérgét is felhasználják, gyógynövényként. A belőle készült főzet erős izzasztó, vizelethajtó, jó még a bélhurutra is. Ülőfürdőt is vehetünk mogyoró forrázattal megspékelve, amely főleg az aranyeres bántalmak ellen segíthet.

A mogyoróból kivont olaj rendkívül egészséges, jobbára a kozmetika és festőipar fedezte fel magának. A mogyoróbokor vesszőjéből sokfelé készítenek hosszú életű horgászbotot

Fotó:
pixabay.com

Szebb bőr, kevesebb pattanás!

Van pár fontos vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat és belsőleg is támogatják a bőr egyensúlyát, illetve néhány tanács, amit érdemes megfogadni és máris jelentős javulás érhető el az arcbőr problémáinak terén. Nézzük!

Mi az a balneoterápia, és mire használják?

A furcsa hangzású kifejezésnek az első asszociációnkkal ellentétben semmi köze a bálnákhoz, vagy krémekhez, noha mindkettő kétségkívül kapcsolatos a vízzel. A balneoterápia azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, kombinálva más módszerekkel, mint például az iszapterápia. Ezen terület leginkább az alternatív gyógyászat egy részét képezi, és rengeteg pozitív hatása van, viszont tudományosan kevésbé elfogadott terület. Az alábbi cikkben ezen módszert ismerhetjük meg részletesebben.

Milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

A piócás kezelés köztudottan egy ősi természetes gyógymód, több ezer éve használják a gyógyításban. Hatékonyságát eredmények bizonyítják. Vajon milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

Az elektromos cigi káros hatásai

Az elektromos cigaretta egyszeri használata is ártalmas és bajt okozhat, ennek ellenére nagyon népszerű: több millió ember érintett. Akik ezt az eszközt használják, vagy csak kipróbálták, azoknál egy nagyon veszélyes betegség kockázata nő meg. Az elektromos cigi káros hatásait vizsgáljuk.

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.