Menü

Bűzölgő magyarok

  • Dátum: 2013.06.01., 21:33

A legelterjedtebb szenvedélybetegség, a dohányzás miatt hazánkban évente legalább 30 ezren vesztik életüket, de ez a szám egyes években meghaladta a 35 ezret is. Hiába az áremelés, az aktív ellenkampány, a riasztó adatok, mert Magyarország továbbra is a dohányfüsttel leginkább fertőzött ország a világon, jelenleg dobogós. Május 31-én tartjuk a nemdohányzók világnapját.

Hiába a nemdohányzók védelméről szóló törvény, amely szerint a kijelölt helyek kivételével tilos dohányozni a közterületnek minősülő gyalogos aluljárókban, zárt légterű közlekedő összekötő terekben, játszótereken, illetve azok öt méteres körzetében, valamint a közösségi közlekedési eszközök megállóiban, várakozó helyeinél és ezek öt méteres körzetén belül sem. A szabályt megszegőknek hiába szabhatnak ki 20 ezertől 50 ezer forintig terjedő egészségvédelmi bírságot, ugyanis a legtöbb imént felsorolt helyen tesznek a dohányosok a többiekre és vidáman pöfékelnek az orruk alá. Szigorúbb ellenőrzést, szigorú büntetést kívánna, óhajtana minden nemdohányzó.

Pedig az a bűzös cigaretta évente mintegy 30 ezer magyar ember életét oltja ki. Európában pedig hazánk az első a 65 év alatti daganat okozta halálozási listán, főleg az olyan megváltoztatható rizikó faktorok miatt, mint a dohányzás.

Hosszasan sorolhatjuk, hogy a cigaretta légúti rendellenességeket, szembetegségeket, gyomorfekélyt, fogínybetegségeket, bőrelváltozásokat, tüdőbetegségeket, szív- és érrendszeri betegségeket, impotenciát, vagy rákot okozhat. Ez nem igazán érdekli honfitársainkat, sőt még az sem, hogy a cigifüst 4000! féle vegyi anyagot, és 70 féle karcinogén anyagot tartalmaz, olyanokat, amik egyébként a gyertyaviaszban, az oldószerben, a WC tisztítóban, a rakéta üzemanyagban, vagy az elemekben található meg. Az sem riasztja vissza őket, hogy a füst, amit kibocsátanak, 2500 másik társukat öli meg évente. A passzív dohányzás ugyanis kimutathatóan kétszer károsabb, mint az aktív. Azaz, a dohányos férj nemdohányzó feleségénél kétszer nagyobb az esély a tüdőrákra. Zárt helyiségben pedig azonnal szemviszketést, orrdugulást, orrfolyást, fejfájást, szédülést, torokfájást, rekedtséget, köhögést, légzési nehézséget okoz a dohányfüst.

A cigaretta miatt évente a világon négymillióan halnak meg, ami azt jelenti 19 percenként öl meg valakit a cigi. Ha a dohányzás népszerűsége továbbra sem csökken, akkor 2030-ra már három másodpercenként int majd búcsút valaki a földi életnek miatta.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felismerve a dohányzás egészségre károsító hatásait 1987-ben hívta életre a Nemdohányzók Világnapját, amit május 31-én tartunk. Feltehetően a dohányosok erre is tesznek. Ha csak magukat ölnék meg, az ellen nem emelhetne senki kifogást, hiszen mindenki a saját sorsának kovácsa, ám amíg mások egészségét is tönkre teszik, mérgezik a környezetet, addig igenis harcolni, küzdeni kell a cigaretta és a szenvedélybetegei ellen.

Forrás:
www.mkardio.hu

Fotó:
sxc.hu

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.