Menü

Szaunában frissülni

  • Dátum: 2013.03.15., 14:35

A hirtelen visszatért télben óhatatlanul eszébe jut az embernek a szauna. Használata a skandináv népektől terjedt el, s ma már nálunk is sok helyen kipróbálhatjuk.

A szauna olyan helyiség, amelyet kályhával felfűtünk általában 70-90 Celsius fokra, de vannak, akik bírják a 130 fokot is. A hőmérséklet a kövekre locsolt víztől, illóolajoktól még melegebbé válhat.

A szaunázási szokások is eltérőek. A finneknél természetes, hogy mindenki ruha nélkül van, s ezért is alakult ki, hogy először a nők, majd a férfiak vonulnak a szaunába. Ahol egyébként nyírfa ágakkal csapkodják magukat, ezzel élénkítve a vérkeringést.  Amikor már túlságosan melegnek  érezzük a hőmérsékletet, menjünk ki, s merüljünk hideg vizes medencébe, vagy zuhanyozzunk hideg vízzel. Ezután törölközzünk meg, mert a bőrön maradt víz akadályozza a szaunában az izzadást.

A szaunázásnak különböző típusai vannak, attól függően, hogy relaxálni, felfrssülni akarunk-e. Ennek megfelelően egyszer vagy többször váltjuk a hevítő és hűtő helyiséget.

A szaunázás élénkíti a vérkeringést, edzi a szívet. Erősíti az immunrendszert. Oldja a stresszt, s az izzadás következményeként méregteleníti a szervezetet.

Kapcsolódó cikkeink:
A jótékony szauna
Fogyás mozgás nélkül?

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.