Menü

Gyógyulás helyett halált hozott

  • Dátum: 2013.03.15., 10:33

Már a 17. század elején akadtak ellenzői, ugyanakkor egészen a közelmúltig a pozitív hatásai voltak inkább előtérben. Az emberiség mára talán már rálépett a globális leszokás útjára.

Aki látta a Király beszéde című filmet tudja, hogy a későbbi VI. György dadogását a légutak és a tüdő tisztítása céljából az orvosok többek között cigarettával kívánták gyógyítani. A 20. század elején. Érdekesség, hogy egykoron az angol etoni fiúiskola tanítványai számára kötelezővé tették a dohányzást, mivel biztosak voltak benne, az növeli az állóképességet és megakadályozza a betegségek terjedését.

Mint annyi minden más, a dohány is Dél-Amerikából, gyarmatosítók közreműködésével került Európába és a reflektorfénybe. A növény levelét számos betegség ellen használták, többek között fekélyt, köszvényt és maláriát igyekeztek gyógyítani vele. Használata gyorsan terjedt, füstjét szívták, levelével borogattak, itták, szippantották, kenték és rágták is. Mindezek mellett meg voltak győződve róla, egészségügyileg kiemelkedően pozitív a hatása. A középkor legrettegettebb betegsége, a pestis megállítására is „bevetették”.

Néhány orvos már a 17. század elején ellentmondott a dohányzással szembeni pozitív közvélekedésnek, ám az ipari cigarettagyártással a népszerűség soha nem látott méreteket öltött. A háborúkban a katonáknak idegnyugtató szerként árusították, közösségformáló hatása és a különböző jeles alkalmakkal és étkezéssel kapcsolatos rituálék kialakulása pedig igencsak széles körben tette elterjedté. A cigaretta, a pipa és a szivar igazi dicsőség utat járt be, de az út rengeteg betegséggel, szenvedéssel és halállal van kikövezve.

Évente több mint öt millióan halnak meg dohányzással kapcsolatos betegségekben (a 20. században körülbelül 100 millió ember haláláért felelős a növény!), és ami a legrosszabb, a szokás komoly függőséggel jár, tehát a legtöbben hosszú ideig teszik ki magukat a káros hatásoknak. Napjainkban megfordulni látszik a tendencia, bár még mindig nagy a dohányosok aránya, a cigarettázás elleni kampányoknak köszönhetően, a közvélekedés gyökeresen megváltozott.

Kapcsolódó cikkeink:
Megnyílt a dohányzásról leszokást segítő központ
Dohányzás: tévhitek és akaraterő
Ciki a cigi?

Fotó: sxc.hu

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.