Menü

Pomelo: A húsos kedvenc

Kicsit furán néz ki, olyan mint egy eldeformálódott labda, de már nálunk is közkedvelt téli gyümölccsé vált az Ázsiából származó pomelo.

Nem is olyan régen jelent meg a nagyobb áruházláncok polcain az első ránézésre fura kinézetű, nagydarab gyümölcs. Eleinte mindenki csak nézegette, megfogdosta, a bátrabbak haza is vitték és megkóstolták.

Héja vastag, de könnyű megpucolni, a húsa leginkább a grapefruitra hasonlít, színe a halvány sárgától a vörösig, bármilyen árnyalat lehet. Az íze azonban nem olyan kesernyés, ezért is ízlik sokkal több gyümölcskedvelőnek, mint hasonló kinézetű társa. Van, aki hártyástól eszi, van, aki csak a húsát, mindenesetre könnyen le lehet fejteni a hártyát, ami megkönnyíti az ínyencek falatozását. Egy citrusféle, mely 15-30 cm körüli átmérőjű, súlya a néhány kilótól akár 10 kg-ig is terjedhet.

Amellett, hogy nyersen fogyasztható, a héjából lekvárt is főznek, de Kínában szárítva, fűszerként is használják. Egy igen elterjedt tévhit a pomeloval kapcsolatban, hogy a modern tudomány egyik vívmányaként jött létre a narancs és a grapefruit keresztezésével.

Csak nálunk számít újdonságnak a pomelo, Ázsiában évezredes hagyományokra tekint vissza. Feltehetően Malajziából származik, de egész Ázsiában – Kínában, Japánban, Tajvanon, Indiában, Vietnamban, Indonéziában, Tahitin, a Fülöp-szigeteken – rendkívül népszerű, sőt, Izraelben és az Egyesült Államok déli részén is termesztik. A Fiji, Tonga és Hawaii szigetek folyópartjai vadon is megterem.

Mint minden citrusféle, a pomelo is rostokban gazdag, emellett magas a C-vitamin és kálium tartalma, valamint B1- és B2-vitamin forrásként is fogyaszthatjuk. Kiváló kiegészítése a fogyókúrának, alacsony kalóriatartalma mellett zsírégető hatása is van. Gyorsítja az anyagcserét, így székrekedés, de másnaposság esetén is remek orvosság. Csökkenti a koleszterin szintet, jó hatással van a szív- és érrendszeri megbetegedésekre is.

A pomelo szezonja már augusztus végén megkezdődik, és január végéig tart. A magyar boltok polcaira csak ősz közepén kerül ki, és még februárban is lehet kapni. Ha hűvös helyen tároljuk, akkor akár egy hónapig is eláll. Ehetjük nyersen, csinálhatunk belőle salátát, de köretként is használhatjuk húsokhoz, halhoz.

Fotó: dobersch.com, jemy-jedziemy.blogspot.hu

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.