Menü

Hólyaghurut – sokakat érint

A nők igen jelentős része tapasztalja meg a hólyaghurut rendkívül kellemetlen tüneteit. Bár ez a betegség férfiakat is érinthet, a nők anatómiai adottságaik miatt hajlamosabbak rá.

A nők esetében ugyanis a húgycső kivezető része közel helyezkedik el a végbél illetve hüvely nyílásához, így a baktériumok könnyebben okoznak húgyúti fertőzést. A tünetek igen fájdalmasak is lehetnek például: vizelést szúró, égető érzés követi. A panaszok között szerepelhet továbbá: kellemetlen szagú akár véres vizelet, gyakori vizelési inger, hidegrázás.

A téma közérdekűségét a fórumokon zajló élénk tapasztalatcsere is igazolja, ahol különböző gyógymódok és technikák leírására kerül sor a hólyaghurut elleni harcot illetően. A természetes, úgy nevezett házi praktikák egész sora áll rendelkezésünkre, ugyanakkor a hólyaghurut nem egy egyszerű felfázás, nagy részben baktériumos fertőzés okozza, ami gyors és hatékony beavatkozást igényel. Ez azért fontos, mert a nem megfelelő illetve kései kezelés súlyos szövődményeket (például vesemedence gyulladást) és krónikus visszaesést idézhet elő.

A természetes gyógymódok között szerepel a kamilla illetve cickafark tea használata (alulról történő gőzölés, vagy szájon át történő fogyasztás), ezeknek a gyógynövényeknek gyulladáscsökkentő hatása van. Továbbá ajánlatos a tőzegáfonya fogyasztása (például kapszula vagy por formájában), amely igazoltan segíti a húgyutak egészségének megőrzését. De fontos, hogy az otthoni kezelés csak kiegészítő, illetve megelőző funkciót tölt be, baktérium okozta fertőzés esetén a gyors, orvos által felügyelt antibiotikumos kúra szükséges. Az antibiotikumos kezelés során fontos a megfelelő mennyiség és a terápia időtartama. Pár szem gyógyszer már enyhítheti a fájdalmas tüneteket, de lényeges a baktériumok alapos, teljes elpusztítása (amihez akár két hétig is tarthat). A krónikussá vált hólyaghurut esetén, a terhesség során is várható a panaszok megjelenése, ugyanakkor az orvosok szerint sokan számoltak be arról, hogy szülést követően nem okozott több problémát ez a fajta betegség.

A kezelés során azért fontos a szakember segítsége, mert mások tanácsai nem biztos, hogy mindenkinek használnak a gyógyulásban, hiszen bár nagyon sokakat érint ez a betegség más és más tényező okozhatja, és eltérő gyógymódok hatásosak. Valaki anatómiailag (például pang a vizelet a hólyagban) hajlamos a fertőzésre, van olyan, aki szexuális úton fertőződik meg. Általában több tényező együttes hatása okozza ezt a betegséget, a nem megfelelő öltözék is felerősíti a megbetegedés esélyét.

Végezetül néhány jó tanács a visszaesés elkerülése érdekében! Napi minimumként 2,5 liter folyadék fogyasztása javasolt, a lefekvés előtt is ajánlatos inni és az éjszakai vizelést követően is. Tanácsos naponta a hólyagot legalább 4-szer üríteni, szexuális kapcsolat után is fontos. Kerülni kell az intim zónák túl gyakori ápolását, az ülőfürdő helyett a zuhanyzás jobb. Megfigyelések szerint a tanga alsóneműk használata is a betegség újbóli megjelenését segíti elő.

A hólyaghurut nem egy egyszerű felfázás, ez a baktériumos fertőzés olyan gyulladást idéz elő, amely gennyes és gyakran véres vizeletet eredményez. Az antibiotikumos kezelés elengedhetetlen, de a megelőzésben és immunrendszerünk egészségének megőrzése érdekében többféle hatásos módszer áll rendelkezésre. A betegség elhanyagolása gyakran krónikus megbetegedést idéz elő, ami jelentős tudatos hozzáállást igényel a panaszmentes időszakokban is!

Fotó: sxc.hu

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.