Menü

Én és én és az egészség

Nem tudom, ki, hogy van vele, de olykor határozott érzésem, hogy mindenki az én egészségemmel törődik. Szép dolog az önzetlenség, kivéve, ha piaci alapú.

A prosztata gyógyszertől dr. Akárki mágneses térdszalagjáig az összes termék azért kering vég nélkül a tévé-rádió-internet fémjelezte éterben, hogy végre észrevedd és tegyél valamit az egészségedért. Ha nem szedsz torokfertőtlenítő tablettát, tüskék szurkálják majd a gégédet, joghurt nélkül nincs jó bélflóra, ha pedig nem edzel öt percet az izmaidat saját maga mozgató géppel, egy kioktató hang a rádióban azt mondja: megérdemled, hogy jól elhízz.

A nevetségesség határát általában súroló és gyakran átlépő reklámözön azért egyvalamire mindenképpen jó: oda kell figyelnünk ezekre a dolgokra. Igen, de hogyan szűrjük ki, hogy mi kamu és mi az, ami valóban értékes és hatásos? Nem könnyű kérdés. A fogyasztói társadalom nem önálló gondolkodásra nevel, de némi tudatossággal kicselezhető és megkerülhető az ösztönös birkacselekvés.

Az első és legfontosabb: igyekezzünk magunkból kiindulni, ne a tévében mondják meg, hogy mire van szükségünk! Ha úgy alakul, hogy tényleg más véleményét kell kikérjük, legyen az illető szakember. A másik: ne hagyjuk elcsábítani magunkat olyan hangzatos jelmondatokkal, hogy „a legújabb kutatások szerint…”, „megvan a fiatalság titka!”, „megtaláltuk, hogyan tud könnyen és gyorsan lefogyni!”, és satöbbi.

A egészségügyi termékek esetében a reklámipar jellegzetes stratégiája, hogy igyekszik elhitetni: könnyen, gyorsan és különösebb erőfeszítés nélkül eléred a célod. Ez nagyon hatásos tud lenni, hiszen az emberi természet egyik legnagyobb gyarlóságát, a lustaságot használja ki könyörtelenül. Ha még idejében felkészülünk arra, hogy az, ami előtt állunk, nem lesz sétagalopp, hanem kőkemény és izzadtságos munka, rengeteg csalódást spórolhatunk meg magunknak.

Nagyon nehéz, sőt, száz százalékban lehetetlen kivonni magunkat az egészségünket „óvó” világ hatása alól, azért már maga a próbálkozás is pozitív változásokat hozhat. Csak nem szabad elfelejteni a helyes sorrendet: én, a saját egészségem, a saját vágyaim és a többi csak azután.

Horváth Alexandra
Fotó: sxc.hu

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.