Menü

A jótékony szauna

A szaunában az is jó, hogy nem csak a testnek, de a léleknek is felüdülést nyújt, ráadásul a barátainkkal is tölthetjük ezt az időt.

Általában 90-100 fokra melegítik fel a szauna helyiséget, forró, száraz levegő telíti el, de néha vizet locsolnak a forró kövekre. Illóolajakat is locsolhatunk, így koncentrálhatunk bizonyos gyógyászati területekre, illetve wellness szállodákban már gyakran rendeznek szauna szeánszokat, vitaminos, gyümölcsös akár csokoládés felöntés közül is választhatunk.

A forró, száraz levegőben elpusztulnak a baktériumok és a vírusok. Kitágulnak az erek, verejtékezünk, de nem hűl le a test hőmérséklete, így fokozódik az anyagcsere, a méreganyagok kiválasztódása. A kitágult pórusokon keresztül több salakanyag távozik, és mivel fokozódik a mirigyrendszerek működése, az öngyógyító képesség is nő, így lappangó betegségeket hozhat felszínre, vagy meglévőket gyógyíthat.

A méregtelenítés során a bőr is tisztul, illetve szaunázás után langyos vagy hideg vízben zuhanyzás még jobban serkenti a vérkeringést. Elegendő mozgás és helyes táplálkozás mellett a narancsbőr elleni harcban is nagy segítség.

Csökkenti a stresszt, ellazít és megnyugtat. Fontos tudni, hogy önmagában a szaunázás nem fogyaszt, a súlyveszteség a víztartalom csökkenése miatt keletkezik, amit szaunázás után pótolni kell ásványvízzel, vagy más, nem alkoholos itallal. Egy diéta vagy életmódváltás esetén érdemes alkalmazni, mert segíti a súlyvesztést a gyors anyagcsere miatt.

Közérzetünknek pedig nem csak a stresszcsönkentés és megnyugtatás miatt segít, de a barátainkkal is találkozhatunk, beszélgethetünk közben, ami igazán összeköti a kellemeset a hasznossal.

Fotó: sxc.hu

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.