Menü

Napi két cigi mínusz harminc perc

Egy napra vetítve is kiszámolták, hogy mennyivel rövidítik meg az életet a káros szokások, illetve mennyivel hosszabbítják meg az egészséges tevékenységek.

A cambridge-i egyetem kutatói nemrég számszerűsítették az egészségkárosító életmód hatásait: az öregedés gyorsaságára, valamint a halálozásra vonatkozó korábbi tanulmányokat használtak fel annak megállapítására, hogy a különféle magatartásformák miként hatnak a várható élettartamra. A British Medical Journal című szaklapban megjelent tanulmány egy napra vetítve szemlélteti, hogy  a különféle magatartásformák mennyit vesznek el az élettartamból, vagy mennyivel hosszabbítják meg.

Kiderült, hogy egy napra vetítve akár 30 percnyit is eltékozolhatunk két cigaretta elpöfékelésével, egy adag vörös hús elfogyasztásával, 5 kilónyi túlsúllyal, az egészségre ártalmatlannak tartott mennyiségen felül két extra alkoholegység bevitelével (ez nőknél összesen 3, férfiaknál 4 egységet jelent), illetve 2 órányi tévénézéssel.

Szerencsére talált a kutatás élettartam-növelő magatartásformákat is: sztatin szedésével, vagy napi maximum egy egységnyi alkohol (ez egy deciliter bornak, egy pohár sörnek vagy 2 cl tömény italnak felel meg) elfogyasztásával egy napra vetítve 30 perccel is hosszabbodhat az életünk. Naponta egy egész órát nyerhetünk 20 perc mérsékelten intenzív testmozgás révén, és 2 órát kaphatunk a mindennapos zöldség- és gyümölcsfogyasztással. A fentiektől függetlenül a nők várható élettartama hosszabb a férfiakénál: ők eleve 2 órát nyernek mindennap (a férfiakhoz képest).

Érzékletes számítási mód

Az egészséges vagy egészségtelen életmód hatásainak egy napra vonatkozó bontása szokatlan megoldás, de könnyebbé teheti annak megértését, mennyit nyerhetünk vagy veszíthetünk az adott tényező következtében. A tanulmányban közölt adatok természetesen átlagok, amelyek életkor, életminőség, illetve populáció függvényében változhatnak.

A kutatás vezetője azt is kiemelte: egy-egy kiugróan egészségtelen eset, például egy szilveszteri berúgás nem befolyásolja jelentősen a várható élettartamot, így - hacsak nem tesszük ugyanezt az elkövetkező évek minden napján - nem érdemes az alkoholegységeket, hamburgereket és cigarettákat elveszített órákra vagy akár napokra átszámolni.

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.