Menü

Vezess, ne mobilozz!

A vezetés közbeni mobiltelefon használat bármilyen formája veszélyes lehet nemcsak az egészségünkre, hanem a pénztárcánkra is.

Számos tanulmány bizonyítja, hogy nemcsak a kézben tartott mobiltelefonnal, hanem a headsettel folytatott telefonálás is csökkenti a sofőrök teljesítményét, legyen szó a sebesség vagy a távolság megválasztásáról. A telefonáló sofőrök nagy része azzal védekezik, hogy legalább annyira figyelemelterelő az utastárs, mint a mobiltelefon, ugyanakkor az utastárs segíthet a navigálásban, a kritikus forgalmi helyzet felismerésében, vagy akár csendben is maradhat, míg a telefonvonal másik végén lévő partnerünk erre nem képes. Ezáltal a mobiltelefonálás nagyobb veszéllyel van az egészségünkre, testi épségünkre, mint az utastársunkkal folytatott beszélgetés.

Hazánkban, vezetés közben csak kihangosítóval vagy headsettel szabad telefonálni, de egyes kutatások azt mutatták ki, hogy közel olyan veszélyes így telefonálni, mint kézben tartott mobiltelefonnal, ugyanis a figyelmünket így is elvonja a telefonálás, ezáltal csökken a reakcióidő.

A vezetés közbeni mobiltelefonálást 1997 óta tiltja a KRESZ, viszont sokan azt gondolják, hogy csak a fülünkhöz tartott telefonálás tiltott, ugyanakkor már a kézben tartott mobiltelefon használatát is bünteti a törvény. Így tehát nem szabályos a kézben kihangosítás, a vezetés közbeni SMS írás, vagy a mobiltelefon bármilyen más célú használata is.

A törvényi szabályozás is az idő múlásával változott. Volt olyan időszak, hogy külön büntették a lakott területen belüli mobiltelefonálást, mert azt veszélyesebbnek ítélték, mint a lakott területen kívüli vagy az autópályán folytatott mobiltelefonálást. Ma már ez alapján nem tesz különbséget a törvény, legfeljebb az intézkedő rendőr hatáskörére bízza a szankcionálást, a büntetés mértékét.

Felmerül a kérdés, mit tegyünk, ha rajtakapnak minket vezetés közbeni mobiltelefonáláson. Nos, a legjobban tesszük, ha együttműködünk a hatósággal, és a felkínált bírságot kifizetjük. Ha harcba szállunk, nehéz győztesen kijönnünk a helyzetből. A rendőrség a mobilszolgáltatótól bekérheti, hogy az adott időpontban használták-e a mobiltelefonunkat, és ha az esetleges utastársunkra fognánk a telefonálást, még hangfelvétel is rendelkezésre állhat.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.

Szebb bőr, kevesebb pattanás!

Van pár fontos vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat és belsőleg is támogatják a bőr egyensúlyát, illetve néhány tanács, amit érdemes megfogadni és máris jelentős javulás érhető el az arcbőr problémáinak terén. Nézzük!

Mi az a balneoterápia, és mire használják?

A furcsa hangzású kifejezésnek az első asszociációnkkal ellentétben semmi köze a bálnákhoz, vagy krémekhez, noha mindkettő kétségkívül kapcsolatos a vízzel. A balneoterápia azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, kombinálva más módszerekkel, mint például az iszapterápia. Ezen terület leginkább az alternatív gyógyászat egy részét képezi, és rengeteg pozitív hatása van, viszont tudományosan kevésbé elfogadott terület. Az alábbi cikkben ezen módszert ismerhetjük meg részletesebben.