Menü

A magas vérnyomás veszélyei

Magyarországon a leggyakoribb egészségügyi probléma a hipertónia, azaz a magasvérnyomás-betegség. Közel 3 millió hipertóniás él hazánkban,pedig a betegség megfelelő terápiával kordában tartható lenne.
Miért nem fordítunk rá kellő figyelmet? A legfőbb ok talán az lehet,hogy az esetek döntő többségében nem okoz kellemetlenséget, sokan enyhe fejfájáson kívül nem érzékelik a betegség hatásait. A magas vérnyomás következményei azonban súlyosak, akár végzetesek is lehetnek: szövődményként kialakulhat akár stroke vagy szívinfarktus is.

Bár a betegségre való hajlamot génjeinkben hordozhatjuk, a magas vérnyomás nagyrészt helytelen életmódunk következménye. A magas vérnyomás kialakulásában döntő szerepet játszik az elhízás, a mozgásszegény életmód, a só fokozott bevitele a szervezetbe, a stressz, a dohányzás, a gyorséttermi ételek gyakori fogyasztása.
Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a nyugalomban mért vérnyomás értéke meghaladja 140/90 Hgmm értéket. Gyógyszeres kezeléssel orvosolható, de mi is sokat tehetünk azért, hogy megfelelő szinten tartsuk a vérnyomásunkat.
Sportoljunk rendszeresen! A rendszeres testmozgás hatására a szív hatékonyabban képes felhasználni az oxigént, így nem szükséges olyan erősen dolgoznia, hogy pumpálhassa a vért.
Figyeljünk oda az étkezésünkre! Fogyasszunk koleszterinszegény ételeket,csökkentsük a sóbevitelt!
Próbáljuk meg leadni a felesleges kilókat!A megfelelő testsúly az egészséges életmód alapfeltétele.
Bár az életmódunk megváltoztatása nehéz feladatnak tűnik, kis lépésekben haladva elindulhatunk egy egészségesebb, és valószínűleg hosszabb élet útján.

Írta: Vers Anita
Fotó:sxc.hu

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?