Menü

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A nyári hőségben a vízparti kikapcsolódás az egyik legnépszerűbb időtöltés. Legyen szó strandról, folyóról, tóról vagy medencéről, a fürdőzés sok örömöt és felfrissülést nyújt. Azonban fontos tudni, hogy a víz nemcsak élmény, hanem veszélyforrás is lehet. A balesetek megelőzése érdekében érdemes tisztában lenni a fürdőzés leggyakoribb kockázataival.

Milyen kockázatai, veszélyei lehetnek a fürdőzésnek?
Fulladásveszély
A fulladás a legnagyobb és legkomolyabb veszély a fürdőzés során. Gyakran csendben, észrevétlenül történik – különösen gyermekek esetében. A nem kijelölt fürdőhelyeken, mély, ismeretlen vagy gyors sodrású vízben különösen nagy a kockázat.
Megelőzéseképp mindig csak kijelölt fürdőhelyen fürödjünk, soha ne ugorjunk ismeretlen vízbe és soha ne hagyjunk gyereket felügyelet nélkül a víz közelében, valamint ne menjünk vízbe alkohol vagy drog hatása alatt.

Hőguta és napszúrás
Hosszú ideig tartó napon tartózkodás, különösen vízparton, hőgutát vagy napszúrást okozhat, ami szédüléssel, fejfájással, hányingerrel járhat, súlyos esetben ájulás is bekövetkezhet.
Megelőzéseképp viseljünk sapkát vagy kalapot, igyunk sok folyadékot, árnyékos helyen pihenjünk és a nap legforróbb óráiban (11-15 óra között) kerüljük a tűző napot.
Bőrproblémák és fertőzések
A természetes vizekben baktériumok, algák és egyéb kórokozók is előfordulhatnak. A szennyezett víz szem-, fül- vagy bőrfertőzést okozhat. A túl sok fürdés után a bőr kiszáradhat, viszkethet. Megelőzéseképp ne fürödjünk iszapos, kellemetlen szagú vagy algás vízben, fürdés után tusoljunk le tiszta vízzel, nyílt sebekkel pedig kerüljük a természetes vizeket.

Áramütés veszélye strandoláskor? Igen!

Főként medencék környékén, ahol világítás vagy elektromos berendezések vannak, előfordulhat elektromos baleset, ha a berendezés nem megfelelően van szigetelve vagy karbantartva. Megelőzéseképp csak biztonságos, engedéllyel működő medencét használjunk, ne nyúljunk elektromos készülékhez vizes kézzel.
Víz alatti akadályok, hirtelen mélység
Természetes vizekben gyakoriak a víz alatti akadályok (pl. tuskók, kövek), amelyekre rácsúszhatunk vagy elakadhatunk bennük. Emellett sokszor hirtelen mélyül a víz, ami úszni nem tudóknak különösen veszélyes. Megelőzéseképp mindig figyeljük a víz mélységét, ismeretlen vízbe ne ugorjunk fejjel.

Miért veszélyesek a bányatavak?
A bányatavak nagy része egykori homok-, kavics-, agyag- vagy tőzegbányák helyén alakult ki. Ezek a tavak gyakran mélyek, és hirtelen mélyülnek, ami kifejezetten veszélyessé teszi őket az úszók számára. A meder alján ráadásul a bányászat során visszamaradt éles tárgyak vagy szerszámok is rejtőzhetnek, a rézsűk pedig sok helyen meredekek és laza szerkezetűek – ezek mind növelik a balesetveszélyt.
A bányatavak gyakran fürdési tilalom alá esnek, és nemcsak veszélyesek lehetnek, de szabályszegésnek is számít a megmártózás. Aki tiltott helyen csobban, akár 150 ezer forintos bírsággal is számolhat.
A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.