Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?
- Dátum: 2025.06.23., 05:16
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- egészségügyi probléma, emésztetlen, emésztőrendszer, enzim, gyerekkor, gyermekgasztroenterológus, lebont, lenyel, megemészt, pánik, rágógumi, tünet
A minap lenyelte a négy és félévesem a rágót. Először kapott rágógumit a fodrászától, amiért okosan viselkedett, előtte természetesen átbeszéltük, hogy kell használni, mikor kell kiköpni, s látszólag meg is értette, ám mégis gondolt egyet és lenyelte.
Gyerekkorunkban a lelkünkre kötötték: nehogy lenyeljük a rágógumit, mert (jó esetben) évekig a beleinkben marad, de akár össze is tapaszthatja a beleket, bélelzáródást és egyéb súlyos betegségeket okozhat. Mi az igazság? Valóban veszélyes lenyelni a rágógumit?
Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.
A rágógumi nem emészthető, ez azt jelenti, hogy a szervezet nem bontja le, hanem változatlan formában halad át az emésztőrendszeren. Egy-egy lenyelt rágógumi általában 1-2 napon belül természetes úton távozik a szervezetből. A probléma akkor jelentkezhet, ha a gyermek rendszeresen lenyeli a rágót, vagy ha egyszerre nagyobb mennyiséget is elfogyaszt.
A legtöbb lenyelt dologgal a szervezetünk képes megbirkózni, hiszen olyan enzimeket termel, melyek képesek lebontani a fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat, a műanyaggal azonban nem tud mit kezdeni.
Mikor válik veszélyessé a rágógumi lenyelése?
Gyermekgasztroenterológusok szerint a lenyelt rágógumi ritkán, de okozhat bélelzáródást vagy székrekedést, különösen kisebb gyerekeknél, akiknek az emésztőrendszere még fejletlenebb. A veszély fokozódik, ha a rágógumi más, szintén nem emészthető tárgyakkal (például maghéjjal, papírral, műanyagdarabokkal) együtt kerül a szervezetbe. Ilyenkor vannak tünetek, amelyekre figyelni kell:
tartós hasi fájdalom
puffadás
hányás
székrekedés vagy a széklet hiánya
nyugtalanság, étvágytalanság
Ha ilyen jeleket észlelünk, azonnal orvoshoz kell fordulni!
Mint mindenben, itt is fontos a megelőzés, először is az, hogy tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy a rágógumit nem szabad lenyelni, kisebb, 4-5 év alatti gyermekeknek pedig lehetőleg ne is adjunk rágógumit. Felügyeljük, amikor gyermekünk rágózik, és inkább válasszunk egészséges, életkornak megfelelő nassolnivalót.
Néhány embernél a rágógumi nyelése emésztési zavarokat, puffadást és hasmenést okozhat, különösen, ha a rágógumi édesítőszereket tartalmaz.
Azt gondolom-remélem, hogy egyetlen lenyelt rágógumi általában nem okoz gondot, rendszeres vagy nagy mennyiségű lenyelés már komoly következményekkel járhat. A legjobb, ha megelőzzük a bajt, és megfelelően tájékoztatjuk a gyermeket a rágózás szabályairól.
A lenyelt rágógumi tehát nem valószínű, hogy bármilyen egészségügyi problémát eredményez, az emésztőrendszerbe került, az emészthetetlen anyag azonban okozhat gondokat.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.