A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények
- Dátum: 2025.04.01., 05:10
- Martinka Dia
- képek: saját készítésű
- csapatmunka, csúcsmászás, élmény, ferrátázás, hágóvas, hegymászás, hegymászó, hőfólia, időjárási viszonyok, izgalmas, kötél, mentális felkészültség, motivál, szenvedély, sziklamászás, túrázás
Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
Hogyan kezdtétek el a hegymászást? Mi vonzott a sportág iránt?
A hegyek szépsége igézett meg először minket, amikor sziklamászókat lát az ember a Tordai-hasadékban – említi Nándi, akkor arra gondoltam ezt én is szívesen kipróbálnám.
Mi a legemlékezetesebb hegymászó élményetek?
Viktor: ha nem is a legemlékezetesebb, de az első a múlt héten pénteken meghódított Schneeberg volt, a maga 2076 méterével.
Nándi: A Monte Rosa csoport négyezresei.
Mikor és hogyan fogalmazódott meg benned Viktor, hogy csatlakozz Nándiékhoz?
Viktor: fontos megjegyezni, hogy már korábban is jártam több túra útvonalon és hegyek lábánál. Mindig hangoztattam is hogy nem tudom miért, de úgy érzem visszahívnak a hegyek. Tavaly márciusban találkoztam Nándival először, amikor egy rádiós interjú előtt volt alkalmam beszélgetni vele a Via Ferrátáról. Ez a beszélgetés ösztönző volt számomra és hatalmas lehetőséget kínált, hogy a sziklák világába kicsit visszaléphessek és amíg lehet maradhassak is. Nándi nagyon tapasztalt, ügyes és megfontolt mászó, soha nem a teljesítmény, hanem a biztonság neki az első. Mindenkinek ilyen tanárt kívánok, aki hegymászásra adja a fejét.
Mi motivál titeket időről időre a hegymászásra, és mi hajt előre akkor, amikor a legnehezebb pillanatokon mentek keresztül?
Fel kell jutni a csúcsra és ezért minden tőlünk telhetőt megteszünk.
Milyen érzés volt először feljutni egy nagyobb csúcsra Viktor?
Tulajdonképpen majdnem a hihetetlennel volt egyenlő a közben benned élénken élő kemény fizikai igénybevétel és a zord időjárás viszontagságok friss emlékével. De a ködben lassan kirajzolódó csúcskereszt látványa hirtelen feledtet mindent. Nincs rá jobb szó: egyszerűen felemelő.
Hogyan készítitek fel magatokat fizikailag és mentálisan egy nagy expedícióra, túrára, mászásra?
Túrázással, nagy szintek megtétetelével készülünk, sokszor sziklamászással, gyakori Via ferrátázással.
Mit tartotok a legnagyobb kihívásnak egy hegymászás során? Hogyan küzdötök meg a félelmeitekkel?
Az időjárási viszonyok elég komoly kihívások elé állíthatnak minket. Sok mászás, gyakorlás segít a nehézségek leküzdésében és nagyon fontos a mentális felkészülés is.
Milyen típusú edzéseket végeztek, hogy felkészüljetek a hegymászásra?
Sziklamászás, ferrátázás, túrázás – ezek a legfontosabb edzéseink.
Nándi, melyek azok készségek, amelyek elengedhetetlenek a hegymászás során?
Nándi: szédülésmentesség, lépésbiztonság, illetve a megfelelő kitartás, a jó állóképesség, s nem utolsó sorban a mentális felkészültség elengedhetetlen.
Mik a legfontosabb eszközök, amiket mindig magatokkal visztek egy hegymászás során?
Kötél, hágóvas vagy hómacska, jégcsákány, beülő, egy-két karabíner, biztosítóeszköz egészségügyi csomag, hőfólia – ezek az alapvető felszereléseink, továbbá a megfelelő ruházat, például héjkabát.
Hogyan reagáltok a váratlan helyzetekre, például rossz időjárásra vagy sérülésre?
Ilyenkor az útvonal esetleges újratervezése válik szükségessé.
Milyen szerepe van a csapatmunkának a hegymászás során? Egyedül másztok, vagy inkább csapatban szerettek lenni?
Csapatban biztonságosabbnak érezzük a mászást.
Milyen hatással van a hegymászás a személyes életetekre? Hogyan alakítja át a családi kapcsolatokat, mit szólnak ehhez a szeretteitek?
Viktor: nagyon vegyes egy ilyen történetnek a támogatottsága. Volt, aki csak vállat vont, de a legtöbben elismerően és kicsit borzongva ugyan, de sok sikert kívántak és az aktivitásukat tekintve velem együtt izgultak egészen a hazatérésemig. Legjobban talán a feleségem, egyértelműen ő volt az, akinek a támogatása nélkül csak álom maradt volna számomra egy ilyen kaland.
Nándi: Támogatnak benne a szeretteink, elfogadták, hogy ez a szenvedélyünk.
Mi az a legfontosabb tanulság, amit a hegymászás során tanultatok, és amit a mindennapi életben is hasznosítani tudtok?
A hegymászás nagyon jó összetartó erő. Nagyon sok barátot köszönhetünk neki.
Melyik csúcsot szeretnétek a leginkább meghódítani a jövőben, és miért? Mit szeretnétek elérni a hegymászás terén a következő néhány évben?
Nándi: komolyabb technikás csúcsokra szeretnénk feljutni alpin stílusban.
Viktor: Ausztria, ahol nem zárkózom el egy újabb csúcs meghódításától sem, de most sokkal jobban szeretném az általam igazi szerelemként nevezett Via Ferrata- t előtérbe helyezni. A szomszédos országokban sokkal izgalmasabb, hosszabb és nagy kihívást rejtő pályák vannak. Ezeket szeretném most elsősorban legyőzni és látni a fejlődésem ebben a sportban.
Nagyon szépen köszönöm Nándinak és Viktornak, hogy bepillantást nyerhettünk a hegymászók életébe és meséltek az élményeikről, terveikről, további sok szerencsés, sikeres mászást kívánok, minden alakuljon a terveitek szerint!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!