Menü

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.

Már régóta tudjuk, hogy sok betegség azért képes megtámadni a szervezetünket, mert a bélflóránk nincs rendben. A bélrendszerünkben rengeteg baktérium él, vannak ezek között hasznosak és bizony vannak olyanok is, amik gyengítik az immunrendszerünket. Amikor ezeknek az egyensúlya felborul, elveszítjük az ellenállóképességünket bizonyos vírusok és bacik ellen.

Gondoljunk csak bele, hogy ha nem működik jól az emésztésünk, könnyebben jutnak át a bélfalon kórokozók, hiszen nincs meg az egészséges készenléti állapot. Ilyenkor jönnek a tünetek, első körben a puffadás, görcsös fájdalmak, majd a hasmenés, és hányás. Amikor ezek a tünetek ledöntenek a lábunkról, képesek vagyunk jelentős mennyiségű folyadékot veszíteni, esetleg kevesebbet enni, amitől a szervezet nem jut megfelelő mennyiségű tápanyaghoz. Innen már csak lefelé van út, ha nem teszünk ellene.

Minap jártam egy szenzációs fermentálási workshopon, ahol szóba került a fermentálás jelentőségéről, annak módjairól és a fermentált zöldségek jótékony hatásáról tanulhattunk. Azt ugyan nem kell mondani sem, hogy mennyire elengedhetetlen a zöldségek fogyasztása az egészséges étrend fenntartásához. A fermentálási eljárással úgy savanyíthatjuk zöldségeinket, hogy azok káros anyagoktól mentesen, só és fűszerek hatására erjedésnek indulnak. Ennek az erjedésnek a során laktobacillusok keletkeznek, melyek jótékony hatással vannak a testünkre. Emellett könnyebben emészthetővé válnak a zöldségek is és a bennük található vitaminok, ásványi anyagok is megmaradnak. Itt jön képbe a kimchi.

A kimchi egy dél-koreai nemzeti étel, melyet évezredek óta fogyasztanak. Első körben a téli időszakra való tartósítás volt a cél, de réjöttek, hogy mennyire egészséges is. Lényege, hogy a benne található zöldségekben sok az A-, B- és C-vitamin, azaz immunrendszerünk támogatója. Mivel könnyebben meg tudjuk emészteni, így a benne található tápanyagok könnyebben hasznosulnak, a fűszereknek és zöldségeknek gyulladáscsökkentő hatásuk van, és a már említett laktobacillusok is erősítik az egészséges működést.

Otthon is el tudjuk készíteni, bár valószínűleg nem fogunk megtalálni minden alap összetevőt a boltokban, ellenben helyettesíthetjük azokat a Magyarországon fellelhető alapanyagokkal. Főbb összetevői a kínai kel, a jégcsapretek, újhagyma, fokhagyma, sárgarépa, végül a fűszerek, a gyömbér, a só és a chili. A vékonyra szelt zöldségeket besózzuk, 1-2 órát állni hagyjuk, majd mehetnek bele a fűszerek. Alaposan összekeverjük, dunsztosüvegekbe halmozzuk, jól lenyomkodjuk és 3 napig tető nélkül, állandó 20-22 fokos hőmérsékleten állni hagyjuk. Harmadik napon lezárjuk és elkezdjük erjeszteni.

Minimum két hétig hagyjuk magában „fortyogni”, végül kibontva egy csípős finomságot kapunk, mely tele van minden jóval, amire szervezetünknek szüksége van. Felbontás után hűtőben hónapokig eláll.

A kimchi egy vitaminokkal és laktobacillusokkal teli erjesztett zöldségmix, melynek fogyasztásával rendbe tehetjük bélrendszerünk működését és erősíthetjük immunrendszerünket.

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.