Menü

Hagyjuk unatkozni a gyereket, unokát!

Hurrá, végre unatkozik a gyerekem! Nem, nem ment el az eszem, vagyis már rég, de most nem ez a lényeg. Miért jó, ha ezt halljuk:

"Anya/Apa unatkozom!" Pedig ez egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj. Na miért is?

Milyen szempontok szerint gondolják a szakértők, hogy az unalom hasznos? Kinek? Miért? Mitől lenne hasznos? Kinek jó?

Nos, az elsődleges ok: az unalom jótékonyan hat a kreativitásra! Bizony!

Az elménk aktívabb és többet dolgozik, amikor elfoglaltságot keresünk, mint akkor, amikor nincs éppen mit tenni és ez a gyerekekre is igaz. Ha unatkozik a gyerek, akkor fejleszteni kezdi a képzelőerejét.

Az unalom jótékonyan hat a közérzetre.

Kimutatták, hogy az emberek elkezdenek több jelentőséget tulajdonítani azoknak a dolgoknak, amelyeket elértek az életben. Az unalom lehet a feldolgozás időszaka, amikor átgondolunk dolgokat, ez pedig pszichésen erősebbé tesz.

Az unalom motiválttá tesz.

A szülők nem lehetnek ott a nap minden pillanatában, nem tudják mindig szórakoztatni a gyermeküket. Ezért a gyermeknek meg kell tanulnia saját magát motiválni.

Az unalom érdekes? Igen!

Ha a szülő minden idejét azzal tölti, hogy a gyermekét szórakoztassa, akkor nem kell a gyereknek megtanulnia, hogyan szórakoztassa saját magát. Az unalom arra tanít bennünket, hogy találhatunk új módszereket a figyelmünk lekötésére és problémáink megoldására.

Mi történik pontosan az agyban, ha unatkozunk?

Az unalomnak általánosságban rossz híre van, mivel sokan úgy hiszik, hogy az unatkozás egyet jelent a produktivitás hiányával. Pedig egy kutatás szerint unatkozni jó, mivel segíthet felturbózni a kreativitásunkat. Egy kutatás szerint még az állatok is szoktak néha unatkozni. A Washington-i Egyetem kutatói úgy határoztak, hogy utánajárnak, pontosan mi történik az agyunkban ilyenkor.

A szakemberek arra jutottak, hogy vannak, akik nagyon rosszul viselik az unalmat, ami hatással lehet a közérzetükre, hajlamosabbak a mentális egészségügyi problémákra, különösen a szorongásra és a depresszióra.

Azoknál azonban, akik a mindennapokban jól viselik az unalmat, unatkozás közben a bal, míg azoknál, akik rosszabbul tűrik, inkább a jobb félteke az aktívabb.

Szombat van, még javában tart a hétvége, mit kell tennem és gondolnom, mi a jó, mennyit unatkozzon a gyerek? A pszichológus tanácsa szerint nem kell minden percet betervezni, nem kell túlgondolni a programokat. Sok pszichológus tanácsa szerint a strukturálatlan idő éppoly fontos, mint a tervezett, szervezett tevékenységek. A szülő jó esetben felismeri, hogy mikor unatkozik a gyermek „hasznosan”, és mi az, amikor érdemes közbeavatkozni.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.

Vadaspark vagy állatkert?

Kiváló hétvégi program lehet egy állatkert, vagy vadaspark meglátogatása. Sokszor el sem gondolkozunk azon, hogy miért vannak különböző nevei ezeknek az intézményeknek, pedig ténylegesen van különbség a céljukban, és az állattartás formájában is.