Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?
- Dátum: 2025.01.15., 07:42
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- ecet, edzett, egészséges, élelmiszer, energiatakarékos, fitt, Föld, gyümölcs, helyi termelő, idényzöldség, kalória, környezetkárosító, környezetszennyezés, környezettudatos, ökológiai lábnyom, piac, probléma, szelektív hulladékgyűjtés, szén-dioxid kibocsátás, szezonális, takarítás, tömegközlekedés, túlfogyasztás, univerzális, vegyszer
A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.
Elsőként említendő az autózás. Ha kevesebbet autóznánk, többet járnánk gyalog, vagy biciklivel, rollerrel, futva, vagy sétálva, nemcsak egészségesebbek és fittebbek, karcsúbbak és edzettebbek lennénk, de tehetnénk a túlfogyasztás ellen és a szén-dioxid-kibocsátását is csökkentenénk. A tömegközlekedés is egyfajta megoldás lenne. Használjuk gyakrabban!
Említsük csak meg az élelmiszerpazarlást!
Nem annyit eszünk, amennyire szükségünk van, hanem jóval többet, nem annyi kalóriát viszünk be, amennyit el is égetünk, hanem sokszorosát, ez jól látszik az elhízott népességen. Nézzünk körül bármelyik strandon a nyáron! Kommentár nélkül mondom, nézzünk körül.
Túl sok vegyszert használunk!
Takarításhoz sem kell számtalan vegyszert felvásárolni, kiváló univerzális fertőtlenítőszer az ecet. A palackozott víz helyett fogyasszunk csapvizet. Vásárláskor szerencsére már egyre nagyobb divat és népszerű új szokás saját vászonszatyrunkat használni.
Amikor feleslegesen ég a villany…
Nagyon megszívlelendő tanács, hogy kapcsoljuk le a villanyt a nem használt szobákban! Én folyton megyek a gyermekeim után és kapcsolom le, remélhetőleg előbb-utóbb ők is figyelni fognak erre. Az izzók élettartama is hosszabb lesz, és a pénztárcánk is meghálálja.
Turkálni menő!
Ne vásároljunk rengeteg új ruhát, variáljuk a régi darabokat, később ajándékozzuk/adjuk el, a szemetet pedig gyűjtsük szelektíven, az újra felhasználhatóság jegyében, csökkentve ezzel a túlfogyasztást.
S végül jöjjön egy felkapott TikTok-trend, ami nem a túlfogyasztásra buzdít: No-buy 2025!
A fogyasztás által vezérelt ünnepi dömping után egyre többen jelennek meg a közösségi média platformjain, hogy megosszák szabályaikat és praktikáikat a no-buy 2025, vagyis egy vásárlás nélküli év kapcsán, amely szinte minden felesleges költekezést tilt.
Egyre több fiatal utasítja el az elképzelést, miszerint a költekezés és a (túl)fogyasztás egyenlő a boldogsággal, de a no-bű 2025 az eddigi egyik legextrémebb netes dili, aminek legalább értelme is van: azt hirdeti, hogy ne vásárolj semmit, ami nem létszükséglet. Jól hangzik?
Mit kell tenni a követőknek?
Nos a tiktok videóból kiderül, hogy mit jelent a vásárlásmentes év – kihívás, melynek célja a fogyasztási szokásaink jó irányba terelése.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?