A tél betegségei és az immunerősítés
- Dátum: 2025.01.04., 19:31
- Szabó Máté
- képek: pexels
A téli hónapokban és az ünnepek utáni időszakban sokan küzdenek a nátha, az influenza vagy egyéb betegségek ellen. Az ünnepi túlhajszoltság, a megterhelő étrend és a napsütéses órák hiánya mind hozzájárulhat a szervezet gyengüléséhez. Hogyan támogathatjuk testünket, hogy ellenállóbbak legyünk a téli időszakban?
A vírusos eredetű náthát mintegy 200 különböző betolakodó idézheti elő. A leggyakoribb bűnösök, az ősszel is garázdálkodó nátha vírusok és a téli koronavírusok, amelyekből értelemszerűen sokféle van, nem csak az a legendás verzió, amellyel néhány éve találkoztunk. A közhiedelemmel ellentétben a nátha nem kapható el alulöltözöttség, esőben tartózkodás vagy hideg levegő hatására. Ezek a körülmények csak segítik a lesben álló kórokozók invázióját. A nátha akkor alakul ki, amikor a kórokozó a nyálkahártyákon keresztül bejut a szervezetbe, és fertőzést okoz.
A szövődménymentes nátha gyógyszeres terápia nélkül is gyógyul egy héten belül, mégis a munkahelyi és iskolai hiányzások csökkentése céljából sokan folyamodnak fájdalom és lázcsillapítók, köptetők, köhögéscsillapítók és egyéb meghűlés elleni szerek használatához. A légúti fertőzések kialakulásának gyakorisága sikeresen csökkenthető tudatos egészségmegőrző magatartással. Ebben sokat segít a higiénia szabályainak pontos betartása, mint az alapos kézmosás, a fertőzött felületek fertőtlenítése és a beteg használati tárgyainak mellőzése. Az arcüreggyulladás és a középfülgyulladás a nátha azon szövődményei, amik elhúzódóvá tehetik a beteg tüneteit.
Hogyan erősíthetjük az immunrendszert?
A D-vitamin kulcsfontosságú az immunrendszer működésében. Télen azonban kevesebb napfény ér minket, ezért ennek csökkenése gyakoribb, így ezt érdemes pótolni. Erre adódik, hogy a hideg miatt több időt töltünk zárt térben, ahol a vírusok könnyebben terjednek. Ez különösen igaz munkahelyekre, tömegközlekedésre vagy iskolákra és így hajlamosabbak vagyunk valamilyen betegséget elkapni. Ekkor hangzik el, hogy: “Ja, ez egy ilyen időszak.” Holott az egyszerű higiéniai szokások, mint a gyakori kézmosás és a zárt terek szellőztetése, jelentősen csökkenthetik a fertőzés kockázatát. Az ünnepek utáni pihenés hiánya vagy a túlzott terhelés kimerítheti a szervezetet, ami gyengítheti az immunrendszert.
A karácsonykor fogyasztott nehéz kaják, édességek, valamint az alacsonyabb folyadékbevitel negatív hatással lehetnek a szervezet védekezőképességére. Az emberi egészség alapja a megfelelő étrend és a túlevés elkerülése. Fogyasszunk C-vitaminban gazdag ételeket, például citrusféléket, paprikát. A cink segíti az immunrendszert – ezek megtalálhatók a diófélékben, a magvakban és a halakban is. Az erjesztett termékek, mint a joghurt, a kefir vagy a savanyú káposzta támogatják a bélflórát, ami szoros kapcsolatban áll a szervezet védekező képességével és egyfajta probiotikumként szolgál.
A rendszeres testmozgás javítja a vérkeringést, ami segíti az immunsejtek hatékony működését. Egy séta vagy egy könnyű edzés a szabadban szintén hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez. A hideg időben hajlamosak vagyunk kevesebbet inni, pedig a megfelelő hidratáció fontos az emberi szervezet működéséhez, különösen ha télen is sportolunk. Fogyasszunk vizet és meleg teákat, amelyek egyszerre hidratálnak és nyugtató hatásúak is. Az elegendő pihenés kulcsfontosságú az immunrendszer támogatásában. Törekedjünk napi hét-nyolc óra alvásra, és alkalmazzunk stresszkezelő technikákat, mint a meditáció vagy a jógázás. Utóbbi egyfajta sportolási lehetőségként is jó lehet.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Ha a nátha vagy influenza tünetei súlyosbodnak, például magas láz, nehézlégzés vagy tartós kimerültség jelentkezik, érdemes szakember segítségét kérni. A téli időszak okozhat krónikus megbetegedéseket, vagy olyan tüneteket, amelyeket azonnal kezelni kell. Az időben elkezdett kezelés megakadályozhatja a szövődmények kialakulását és a betegség súlyosbodását. Az immunerősítés nemcsak a téli időszakban, hanem egész évben fontos. A kiegyensúlyozott életmód, a rendszeres testmozgás és a megfelelő táplálkozás mind hozzájárulhatnak a szervezet természetes védekezőképességének fenntartásához, amely a hideg időben nagyobb igénybevételnek van kitéve.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.