Szerencsehozó vagy elvivő falatok, avagy mit együnk és mit ne újévkor
- Dátum: 2025.01.02., 11:01
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- bab, borsó, bőség, fánk, gazdagság, hal, halpikkely, hiedelem, káposzta, köles, kultúra, kürtőskalács, lencse, mák, malac, malacsült, népszokás, országok, pezsgő, rétes, rizs, szárnyas, szerencse, Szerencsehozó és kerülendő falatok, szilveszter, újév, zöld leveles zöldségek
Múlt cikkemben a szilveszteri és újévi népszokásokat, hiedelmeket gyűjtöttem csokorba a világ minden tájáról, melyek talán már kicsit háttérbe szorultak, azonban az étkekkel kapcsolatos babonák még mai napig foglalkoztatják az embereket.
Hogyha szilveszter felé közeledünk, a boltok polcaink megjelennek az ikonikus újévi élelmiszerek, amiket mindenki igyekszik nagy mennyiségben beszerezni, mondván, a klasszikus malacsült, a virsli, a lencse és társainak elfogyasztása már-már kötelező hagyomány minden év végén és a következő esztendő elején. Az óévet búcsúztató népi hiedelmek sora szinte végtelen.
A szilveszter és az újév első napja rengeteg hagyománnyal, babonával rendelkezik, különösen az étkezésekre nézve. Minden kultúrának megvannak a maga szerencsehozó illetve kerülendő ételei, nézzük meg mit is készítsünk újév első napjaikra!
A közismert és méltán népszerű malacsült egy elmaradhatatlan étel az ünnepi asztalról. Bizonyos magyarázatok szerint az állat orrával előre túr, azaz a jövőbe mutat, és a szerencsét kitúrja a földből, más megközelítés szerint azonban a malac kövérsége, hája jelenti a jólétet.
A másik jelképes étel a káposzta, mely akár a malac mellett fogyasztva is ajánlott, a káposzta ugyanis pénzt hoz a házhoz. Emellett bármely más zöld leveles étel is ezt a jelentést hordozza, lehet az mángold, spenót, kelkáposzta. Aki szilveszterkor sokat fogyaszt belőle, az anyagi gyarapodást remélhet az elkövetkező évben.
A magyar hagyomány szerint a hallal elúszik a szerencse, így mifelénk ezt nem fogyasztják, ám bizonyos országokban ilyenkor is kedvelt fogásnak számít. Ők halpikkelyt tesznek a pénztárcájukba, mely számukra a meggazdagodást segíti.
Anyukám lencselevese… Ugyan én nem szeretem a lencsét, de újévkor anyukám ragaszkodik hozzá, hogy megkóstoljuk a lencselevest, lencsefőzeléket.
Van olyan ország, ahol a gránátalma jelképezi a szerencsét, a színe és a benne lévő magok ígérik a gazdagságot.
A szilveszteri fánk is igen elterjedt, bár jól tudom inkább farsangi étel, mégsem elírás, ha azt mondom, hogy bizony szilveszterkor is része a menünek.
Némely országban szokás érmét sütni a kelt tésztákba, süteményekbe, pudingokba, aki pedig előbb megtalálja, az biztosan szerencsés lesz az elkövetkezendő évben.
Sok pénzt, egészséget nemcsak a lencse és a malachús jósol, hanem a kürtőskalács és a pezsgő és a rétes is. Utóbbit mákkal töltötték, ez is a pénzt és a bőséget, gazdagságot szimbolizálja.
A fent említett ételek közül bátran válogathatunk szilveszterkor és újévkor, azonban a szárnyas fogásokat most kerüljük el, ahogy a rákételeket is. A szárnyasok elrepülhetnek a szerencsével, a vadak elfutnak vele, a rákok visszafelé haladnak. Próbáljanak ki minél több szerencsét hozó újévi finomságot, s legyenek szerencsések ebben az évben is.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.