Országok, ahol nem ünneplik a karácsonyt
- Dátum: 2024.12.26., 05:31
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- buddhizmus, iszlám, Julianus naptár, karácsony, kereszténység
Számunkra, a magyarok döntő többségének olyan egyértelmű, hogy a december az adventi időszakot jelenti, melyet a karácsony megünneplésével zárunk. Pedig nem mindenhol van így a világ többi táján.
A karácsony eredendően egy keresztény ünnep, ami Jézus Krisztus, Isten fiának születésére hivatott emlékeztetni. A világon sok helyen ünneplik nem keresztény vallásúak is, hiszen ez már az öröm, a szeretet, a család és a békesség ünnepe. A hagyományokhoz hűek karácsonyfát állítanak, megajándékozzák egymást. Országonként eltérő, hogy a gyerekek hitét melyik irányba terelik, van, ahol a Kis Jézus, van, ahol a Mikulás, van, ahol az angyalok hozzák az ajándékokat. Viszont vannak országok, ahol a karácsony nem ünnep, vagy éppen nem december 24-26 között ünneplik.
Az ortodox vallás karácsonyának szentestéje január 6-ra esik, másnap pedig karácsony. Ennek oka az, hogy ők a régi, Julianus naptárt veszik számításul. Abban is különbözik ünneplésük, hogy ez a dátum még a böjt időszakába esik, ezért nem fogyasztanak húsételeket. A muszlim vallású országokban, mint például Törökország, vagy Afganisztán, egyáltalán nem ünneplik a karácsonyt. Sőt, karácsonyt köszönteni bűnnek számít, ezzel kiléptetik az iszlámból. Afganisztánban márciusban tartják a fő ünnepet, mely a perzsa újévet ünnepeli.
Szintén iszlám ország Marokkó, Tunézia, és Pakisztán is. Legutóbbi azért lóg ki picit a sorból, mert ott december 25-e nemzeti ünnep, de nem a karácsony miatt, hanem, mert ezen a napon született meg Pakisztán alapítója. A buddhista országokban sem ünneplik Jézus megszületését, viszont többféle buddhista irányzat is ünnepeli a téli napfordulót, ebben a fény születését. Ide sorolhatjuk a Belső-Ázsiai országokat, Thaiföldet, vagy Bhutánt. Érdekeség, hogy Kínában egy-egy helyen jön a Mikulás, néhol még karácsonyfát is látni a nagyobb bevásárlóközpontokban, esetleg szállodákban, de az otthonokban igen ritka.
Tajvanon és Hongkongban december 25-e munkaszüneti nap, itt több helyen is találkozhatunk feldíszített fákkal. Végül a legradikálisabb ország ebből a szempontból Észak-Korea, ahol ugyanis betiltották a kereszténységet, félve attól, hogy ez fenyegetést jelenthet a rezsimre. Így egyértelmű, hogy a karácsony is tilos, akit mégis rajtakapnak ezen ünnep megülésén, halálbüntetésre ítélik.
Az, hogy bizonyos országokban a másfajta vallás miatt nem ünneplik e keresztény ünnepet, nem jelenti azt, hogy nem találkozhatunk karácsonyi készülődéssel, feldíszitett fával, vagy ünnepi öltözetű üzletekkel, de ez már inkább a turisták bevonzására szolgál.
Nem minden országban jelent ünnepi időszakot a december és ünneplik meg a karácsonyt, bizonyos országokban a másfajta, nem keresztény vallás miatt, máshol pedig kifejezetten tilos.
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?
Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.