Menü

Miért fontos az alvás?

Mert aludnia minden emberi szervezetnek kell. Fontos a testnek, az agynak, az immunrendszernek. Álmainkban pedig feldolgozzuk az aznap hallottakat, átélteket. Az átlagos alvási idő felnőttek esetében általában 7-9 óra, bár az egyéni igények változhatnak. Lássuk miért fontos az alvás!

Számtalan kutató keresi a választ nap mint nap az alvás hatásaira, és ugyan egyre többet tudnak róla, még mindig feltérképezetlen terület az alvás csodája.

Miért létfontosságú tevékenység?

Talán, mert majdnem olyan fontos a szervezetünk számára, mint a légzés, az evés és az ivás. Ezenfelül az alvás javítja az emlékezetet, a tanulást és a koncentrációt. Megelőzheti a rákot, csökkenti a gyulladást, feltölt energiával, elősegíti a fogyást. Ha nem alszunk, könnyebben hízunk, az alvás hiánya megzavarja ugyanis a hormonális egyensúlyt, növeli az étvágyat, ez hozzájárulhat a túlevéshez és ezáltal a súlygyarapodáshoz.

A jó alvás alapvető szükségletünk, és kiemelkedően fontos szerepet játszik az egészségünk, jóllétünk és teljesítményünk fenntartásában. A megfelelő alvás szükséges a mentális frissességhez és kognitív funkciókhoz.

Sajnos sokan azonban nem fordítanak kellő figyelmet alvási szokásaikra, fáradtak, álmosak, folyamatos alváshiányban szenvednek és emiatt egészségügyi problémáik vannak, beleértve a szív- és érrendszeri betegségeket, a magas vérnyomást, az elhízást, a cukorbetegséget és a hangulatzavarokat.

Hogyan hat az agyra?

Az alvás szoros kapcsolatban áll az agyi működéssel, ugyanis elősegíti a memória javulását, segíti az információfeldolgozást. Ha nem alszunk eleget, a figyelem csökken, memóriazavarok lépnek fel, ami kihat a teljesítményre, ez pedig előbb-utóbb például a munkahelyi tevékenységeinkben is megmutatkozik, míg ezzel ellentétben a megfelelő alvásnak közvetlen hatása van a munkavégzésre és a teljesítményre. Jól kipihent állapotban nagyobb koncentrációra és jobb problémamegoldó képességre vagyunk képesek.

Alvás és érzelmek? Hogyan hatnak egymásra?

Alváshiány esetén gyakrabban tapasztalhatók hangulatzavarok, ingerlékenység, szorongás és csökkent stressztűrés. A jó alvás segít fenntartani az érzelmi egyensúlyt, növeli az empátiát és segít jobb kapcsolatokat kialakítani másokkal.

Alvással a biztonságunkért!

Gondoljunk csak a vezetésre, Az alváshiány súlyosan veszélyeztetheti a biztonságot autóvezetés közben. Az álmosság ilyenkor jelentős kockázatot jelenthet, mivel csökken a reakcióidő és ezzel megnő a balesetek kockázata.

Az alvás nem csupán passzív időtöltés, egy semmittevés, hanem egy aktív folyamat, amely elengedhetetlen az egészségünk és jólétünk szempontjából. Figyeljünk oda az alvásunk mennyiségére és minőségére, használjuk ki a jó alvásban rejlő előnyöket. javítsuk egészségünket, életminőségünket!

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.