Menü

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Az egyesület elmondta, hogy a lombhalmokat és levélkupacokat ilyenkor csak óvatosan szabad megbolygatni, hiszen az összegereblyézett levél- és rőzsehalmok ideális búvóhelyet jelentenek a telelésre készülő sünök számára. Amikor a hőmérséklet tartósan 8 Celsius-fok alá csökken, ők megkezdik telelésüket, ezért rájuk gondolva, lehetőleg ne vasvillával forgassuk meg a halmokat.

Sosem szabad felgyújtani helyben az ilyen rakásokat, mert a lángok elől a sünök nem tudnak elmenekülni, hiszen védekezési stratégiájuk az összegömbölyödésre épül, ezért megégnek. A lombhalom megbontásakor telelő sünnel való találkozás esetén legjobb visszatenni rájuk kellő vastagságú rétegben a leveleket és ágakat.

Hogyan segíthetjük ősszel a sündisznókat?

A téli álom a sündisznó életének fontos, ugyanakkor veszélyes periódusa. Az pedig, ami ősszel történik, döntő fontosságú abból a szempontból, hogy sünjeink átvészelik-e a telet.

Fontos számukra a megfelelő táplálék ősszel!

Egy felnőtt sünnek naponta nagyságrendileg 130 kalóriára van szüksége ahhoz, hogy megtartsa a súlyát. A sünök imádják a rovarokat is, amelyekből azonban az őszi hónapokban bekövetkező lehűlés miatt egyre kevesebb akad, pedig a sünöknek a sikeres téli álomhoz komoly energiatartalékra van szükségük.

Mit esznek a sünök?

A nyári hónapokban száraz süntápot tegyünk ki a süniknek, de ahogy hűvösebbé válnak a nappalok és az éjszakák, váltsunk nedves vagy kevert tápra. Ha nincs süntápunk, természetesen választhatunk húsos kutyatápot vagy macskaeledelt is. Arra azonban ügyeljünk, hogy sose felejtsünk el friss vizet is kint hagyni a sünöknek egy széles, lapos tálban.

Fészeképítés

A sünök a nyár folyamán egész nap fészket építenek, ezek a hibernációs fészkek gondosan és aprólékosan elkészített helyek, ahol télen biztonságban lehetnek.

Bár a sünök arról ismertek, hogy kora nyáron szaporodnak, a nőstények akár 80%-ának az év későbbi szakaszában is születik egy második alomja. A késői alom augusztus és november között bármikor világra jöhet, az őszi időszak pedig nagy kihívást jelent mind az anya, mind a kicsinyek számára. A sündisznó születésükkor ugyanis csak néhány grammot nyom, ám néhány hét alatt több mint egy kilósra kell nőnie, hogy túlélje a telet.

Bár sokan segítünk a sünöknek, és szívesen látjuk őket a kertünkbe, mégis sok sün pusztul el minden évben a kertészkedéshez kapcsolódó balesetekben, hiszen nagyon nehéz észrevenni őket. Kérjük legyenek óvatosak a kertjükben végzett munkák során!

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.

Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.