Mi a seborrhoea?
- Dátum: 2024.10.06., 10:28
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- arc, bőr, bőrápolás, faggyúmirigy, frissesség, haj, hámlás, hatóanyag, hidratálás, korpásodás, krém, seborrhoea, termék
A seborrhoea nem más, mint a bőr fokozott faggyútermeléssel járó betegsége. A faggyúmirigyek fokozott mennyiségű és megváltozott minőségű faggyút termelnek. A kísérő körülményektől függően többféle kórformában jelentkezhet.
A seborrhoeás bőrtünetek elsősorban az arcon, a mellkason, a háton és a hajas fejbőrön jelentkeznek, ugyanis ezeken a területeken található a legtöbb faggyúmirigy. A seborrhoeás bőrtünetek gyakori velejárója a bőr, a haj gyors zsírosodása. Seborrhoea esetén az arc bőre zsíros, sárgás-szürkés színű. Könnyen eltávolítható mitesszerek láthatók rajta, főleg az arc középvonalában, de előfordulhat, hogy az egész arcot elborítják.
A seborrhoeás dermatitis egy olyan gyakori bőrbetegség, amely elsősorban a fejbőrön alakul ki, pikkelyes, viszkető, vörös bőr és makacs korpásodás kísér. A seborrhoeás dermatitis legenyhébb formája a lakosság körülbelül 20 %-át érintő korpásodás. A seborrhoeás dermatitis viszont száraz, pikkelyes, zsíros vagy hámló bőrrel járó kórkép, amely előfordulhat a fejbőrön, az arcon, a karok, a lábak vagy lágyéki területeken, a mellkas felső részén vagy a háton.
Jellemző tünetei a következők:
Vörös színű, rajta fehéres-sárgás felületű hámló részek megjelenése az arcon, valamint a szemöldök fölött, és mindkét oldalon az orrok mellett.
A bőr zsíros, vagy olajos tapintású.
A mellkas közepén gyakran kerek és hámló foltok jelennek meg.
A hajas fejbőrön a hajszálak tövében megjelenő ragadós lepedék, amely erős viszketéssel jár együtt.
Csecsemőknél koszmó néven ismert, és leggyakrabban a fejükön vastag sárgás, barnás lepedék formájában jelenik meg.
Bármely életkorban előfordulhat, és főként férfiakat érint. A tünetek általában 30-60 éves korban jelentkeznek, és különösen 40-50 éves korban a legintenzívebbek. De előfordulhat idősebb korban is, valamint a fél évesnél fiatalabb csecsemőknél (koszmó). A legfrissebb kutatások szerint a rosacea és a pattanásos bőr növelik a kialakulásának esélyét. Gyakori a túlsúlyos, és helytelen táplálkozást folytató páciensek körében, de azok körében is, akik rendszeresen alkoholt fogyasztanak. Valószínűleg az idősotthonok száraz levegője miatt, az ott élő 70 év körüli páciensek körében is gyakori panasz. Illetve nagyobb eséllyel alakul azoknál a gyereknél, akiknél a szülő/k érintettek.
A seborreás arcbőr speciális ápolást igényel, gyakran igen érzékeny, még az egyszerű arcmosás is irritálhatja. Szappan helyett gyengéd termékek használata ajánlott, és a problémás területről az olajat, és faggyút gondosan el kell távolítani. Érdemes szeborreás arcbőr és haj számára kifejlesztett bőrápoló termékeket/sminktermékeket használni, valamint figyelemmel kísérni, hogy az adott kozmetikai termék hatására fokozódnak-e tünetek, illetve, ha igen, azok hol jelentkeznek.
A seborreás bőr is igényli a hidratálást, kifejezetten erre a problémára kifejlesztett krémet ajánlott használni, amely az aktív hatóanyagai révén hidratálja a feszülő bőrt.
Problémás fejbőr esetén – az akut probléma megszüntetése érdekében – gombaellenes sampon használat javasolt, majd kifejezetten érzékeny fejbőr számára kifejlesztett sampont ajánlott rendszeresen használni.
Táplálékkiegészítők tömkelege. Mi mire szolgál?
Rengeteget hallunk róluk, sokan idegenkednek tőle. Ezek olyan termékek, amelyek a hagyományos étrend kiegészítésére szolgálnak. Leginkább porok, tabletták, vitaminok formájában azonosítjuk őket. Tartalmaznak ásványi anyagokat, növényi kivonatokat, aminosavakat és más anyagokat, amelyek pozitívan hatnak a szervezet működésére. A cél az, hogy támogassák a testi és a szellemi egészséget, pótolják a tápanyaghiányt, vagy segítsék a sportolók teljesítményét. Rengeteg pozitív hatásuk van, mégis sokan negatív sztereotípiákkal azonosítják.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!
Lábápolási kisokos
Lábaink naponta nagy terheket viselnek el, állandóan használatban lévő, nélkülözhetetlen testrészeink. Télen amikor nem látszik, hajlamosak vagyunk jobban elhanyagolni a lábápolást, ami az egészségünk szempontjából sem tanácsos. Fontossága nem csak esztétikai okokból jelentős, de komoly betegségeket is meg tudunk előzni vele.
Arcápolási rutin a hideg hónapokra
Egyre hűvösebbek lesznek a napok, és szárazabb lesz a levegő, ami nem csak a hangulatunknak, de a bőrünknek sem tesz túl jót. Ilyenkor érdemes még jobban odafigyelni az arcápolásra, melynek rövid lépéseit és házi praktikáit bárki könnyedén elkezdheti, ha eddig még nem tette!
Így tisztítsd a májad természetes úton
Testünk egyik legfőbb szerve a májunk, hiszen ő az, aki méregtelenít, viszont ennek a szervnek is szüksége van megtisztulásra, hogy jól tudja ellátni feladatát. Néhány tipp, hogy segítsük májunk munkáját.