Menü

Amit a nyiroködémáról tudni kell

A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.

A nyirokkeringés fő feladata az egészségkárosító anyagok elszállítása, viszont ezen kívül még jelentős szerepe van az immunvédekezésben és a szervezet só- és vízháztartásának egyensúlyban tartásában. A nyirokkeringést nyirokcsomók és nyirokerek alkotják, a nyirokerekben nyirokfolyadék áramlik, ami a folyamat végére a vénákba érkeznek.

Amikor a rendszer működésében valamilyen probléma adódik, akkor ennek a folyadéknak a szállítása akadályba ütközhet, és nem jut el a vénákig, hanem a szövetek közötti térben felhalmozódik. Amikor ilyen felhalmozódásról beszélünk, akkor nem arra gondolunk, hogy valaki túlsúlyos és ez miatt a zsírszövetek felgyülemlenek a szervezetben, hanem nagyon jellegzetes tünetekkel jár.

Először általában a lábakon jelentkezik a duzzanat és általánosságban nem csak az egyik oldalt, hanem mindkét oldalt érinti. Ezzel a tünettel jöhet egy nehezített járásképesség és fájdalom is az adott területen. Tünete lehet, hogy a kézhát és a lábfej felső része megdagad, a duzzadt részek között mély árkok láthatóak, pont, mint a csecsemők ráncosságánál. A duzzanatok bármely testrészt érinthetik, akár a hason, karokon, vagy az arcon is. Igen sokszor jelentkezik narancsbőr, szemölcsök, bőrirritáció, ezzel pedig viszketés is. A bőr felszíne megvastagodhat, ellenben sokkal érzékenyebbé válik. Mivel a nyirokkeringés sérül, így a méreganyagok is bejutnak a bőrfelszín alá, ami bőrfertőzést okozhat.

Rosszabb esetekben a lipödémás testrészek mozgásterjedelme beszűkül, mely a mindennapokban is komoly nehézségeket okozhat. Négy stádiumát különböztethetjük meg. Első a lappangó szakasz, amikor még nincs duzzanat, de a nyirokerek sérülnek, a második a lágy duzzanat szakasza, a harmadik szakasz, amikor már visszafordíthatatlan ödéma jelentkezik, a negyedik pedig, amit elefantiázisnak nevezünk, azaz szövődményekkel párosul a betegség.

Kivizsgálásakor alapos fizikai kivizsgálásra, a kórelőzmények pontos ismeretére és egyéb kórképek kizárása fektetik a hangsúlyt, a nyirokerek megfestésével izotóp limfográfiával igazolható a betegség fennállása.

Kezelése két részre osztható, a korai szakasz és az állapotfenntartó szakasz. Először a duzzanat csökkentése a cél, melyet speciális masszázzsal, gyógytornával, fáslizással, és gépi kezeléssel érhetnek el. Ne felejtsük el, hogy az egészséges táplálkozás és a megfelelő mennyiségű mozgás mennyire fontos, hiszen ezekkel nem csak a vérkeringést, hanem a nyirokkeringést is fokozhatjuk. Az első szakaszra épül a második, amikor az elért eredményt megpróbálják fenntartani.

A nyiroködéma egy rendkívül súlyos betegség, amikor a nyirokkeringésben zavar lép fel, melynek tünetei megnehezíthetik a mindennapokat, ezért fontos mihamarabb elkezdeni kezelését.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?