Menü

Az eltávolodás okai

  • Dátum: 2024.09.08., 16:13
  • Udvari Fanni
  • képek:pexels.com

A szeretethiány nagyon sokféle lehet. Ráadásul nagyon alattomos dolog, hiszen sokszor észre se vesszük a lassan gyérülő bókokat, kedves pillantásokat, érintéseket. Mire észbe kapunk, sokszor már szinte alig vannak jelen ezek a hétköznapjainkban. Pedig ha kiürül a szeretet tartályunk, nekünk se lesz miből adni. Sajnos ez a folyamat egy negatív spirálban folytatódhat és ha időben nem vesszük ezt észre és nem fordítjuk meg a folyamatot, akkor csak nőni fog a távolság.

Amikor egy pár egyik tagja rendszeresen visszahúzódik, kerüli a másik társaságát, annak mindig oka van. Ez általában lelkiismeretfurdalásra vezethető vissza. Az illető kerüli a másikkal való közvetlen érintkezést, minél kisebb teret adva, hogy kiderüljön a titka.

Milyen titkokról lehet szó, amitől lelkiismeretfurdalást érezhet az egyik fél?

Megbántotta a párját. Nem kért bocsánatot, nem dolgozták fel. Megbántani a másikat tudjuk tettekkel, szavakkal, vagy mulasztással (erről a későbbiekben még lesz szó).

Valamit titkol. A titok egy kapcsolatban óriási teher a titkolózó fél számára. Állandóan benne van a frusztráció amiatt, hogy vajon mikor derül ki. Lehet ez

egy új munka elfogadása, amiről tudja, hogy a párja nem támogatná,

egy olyan családi információ, amit valamiért nem akarunk a párunkkal megosztani, vagy nem merünk

lehet akár betegség is, amit megint csak nem merünk megbeszélni a párunkkal

természetesen lehet akár egy harmadik fél felbukkanása is már az életünkben, de ez egy egész más kategória.

Mindegyik esetben az őszinteség lehet csak a megoldás.

Az első esetben az, ha beismeri, hogy megbántotta a társát, megérti, átérzi, hogy az mit érezhet és őszintén bocsánatot kér. A többi esetben pedig fel kell vállalni az egyedül cipelt teher megosztásának kockázatát. Ha nem nagy még a távolság közöttük, akkor a jó esetben ilyenkor támogatólag fordul a társa felé a másik fél, ami óriási megkönnyebbülést tud okozni. Ez pedig csökkenti a távolságot.

Az elfejlődés során a pár egyik tagja egy új irányban kezd el fejlődni. Lehet ez akár sport, akár spirituális fejlődés, de egy új hobbi, vagy szakma. Akár a munkahelyen történő karrier gyors felívelése. Ez nagyon sok új elfoglaltsággal, máshová irányított figyelemmel jár, amit a párjától von el. Amikor a pár valamelyik tagja elkezd gyors ütemben fejlődni egy új irányba, akkor akarja, nem akarja, ez a társára is hatással lesz, neki is változásokat kell az életében hoznia. Három lehetőség van ennek a helyzetnek a megoldására.

Ha van kedve és lehetősége, akkor tarthat a párjával ezen az úton.

Ha ehhez nem érez affinitást, akkor találhat magának egy saját új hobbit.

Ha egyikhez sincs kedve, akkor viszont a háttérben maradva, a párját támogatva és érdeklődésével kísérve követheti figyelemmel.

A második két megoldás esetén nagyon fontos, hogy érdeklődéssel és támogatással forduljanak egymás felé, vagy a passzív fél az aktív felé. Az elfejlődött félnek pedig teljesen átlátszó életet kell élnie, megelőzve a féltékenység kialakulását.

Az, hogy egy ilyen változást a pár mennyire sikeresen, a kapcsolatuk bővítéseként tudják megélni, nagyban múlik azon, hogy milyen és mennyi közös elfoglaltságuk, hobbijuk, minőségi idejük. Amennyiben nem sok és a fenti megoldásokra nem figyelnek, akkor sajnos a fokozatos elfejlődés eltávolodással fog együtt járni és ez előbb-utóbb szakításhoz fog vezet.

„Ha neki szabad, nekem miért nem?” – avagy a testvérkonfliktus

A testvérek vagy szövetségesek, vagy ellenségek, sokszor a két véglet között ritka az átmenet, így a közöttük lévő konfliktusok kezelése nem könnyű feladat a szülők, nagyszülők számára.

Elérhetetlen gyermekpszichiátriai ellátás

Sokszor halljuk a pszichológus, pszichiáter szavakat. Viszont bele sem gondolunk, hogy a pszichiátriának van egy kimondott gyerekekkel foglalkozó ága. Milyen problémákat kell kezelniük az itt dolgozó orvosoknak, ki kivel áll kapcsolatban, és milyen kezelési formákat alkalmaznak? Az alábbi cikkben a gyermekpszichiáterek munkájáról tudhatunk meg többet.

Vállalkozni vagy alkalmazottnak lenni?

Vállalkozó vagy alkalmazott – Hogyan lehet biztos jövőképem? Gyakran halljuk, hogy jó lenne vállalkozni valamivel, és függetlennek lenni a főnöktől, vezetőktől. Valamint, hogy az üzletemberek jól keresnek. A valóságban azonban ez a kép sokkal árnyaltabb. De mi is az alapvető különbség a kettő között? Egyéni szinten mely választás lehet jobb?

Mit jelent az idegen nyelvi szorongás?

Beszélem a nyelvet, csak épp megszólalni nem merek – valahol itt kezdődik az idegen nyelvi szorongás.

Énközpontúság – Miért önmagunkat helyezzük a középpontba?

Szinte mindannyiunknak vannak olyan ismerősei, akikkel időnként kicsit fárasztó élmény a beszélgetés. Bármi is a téma, mintha mindig próbálnának rálicitálni az elhangzottakra valamivel, ami velük esett meg. Emiatt a mi szerepünk egy idő után a bólogatásra, és arra redukálódik, hogy csendben hallgatjuk a másikat. Az énközpontúság komoly terhet jelenthet a kapcsolatoknak, ám a háttérben gyakran többről van szó, mint a középpontba kerülés vágyáról.