Mit kell tudni a vízvisszatartásról?
- Dátum: 2024.08.02., 04:17
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- duzzanat, folyadékmegtartás, folyadékszint-szabályozó rendszer, hormonális, keringési rendszer, kompressziós zokni, menstruációs ciklus, ödéma, súlygyarapodás, szervezet, tünet, végtagok fájdalma és érzékenysége, vizesedés, vízvisszatartás, zavar
Melegben egyre többet hallani a vizesedésről, vízvisszatartásról. A víz- vagy folyadék-visszatartás akkor fordul elő, amikor zavar áll elő a szervezet valamelyik folyadékszint-szabályozó rendszerében. mitől van ez és hogyan hat a keringési rendszerünkre?
Vizesedés: mi okozza és hogyan előzhető meg?
Miért alakulhat ki a vizesedés és mit tehetünk ellene?
Az emberi testnek körülbelül 60%-át víz alkotja. A víz létfontosságú a test megfelelő működésében: csaknem az összes, testünkben lezajló élettani folyamathoz vízre van szükség. Általánosan elmondható, hogy egy felnőtt embernek napi 2-3 liter vízre van szüksége.
A folyadékmegtartás vagy vizesedés az az állapot, amikor a testnek nem sikerül eltávolítania a felesleges vizet az emberi szervezetből, így a kötőszövetek közötti térben felgyülemlik a folyadék – ezt nevezzük ödémának. A szervezet vízvisszatartása nem egy betegség, hanem tünet. Gyakran átmeneti és könnyen kezelhető, azonban egyesesetekben súlyos egészségi állapotra utalhat.
A keringési rendszer, a nyirokrendszer, a hormonális tényezők szabályozzák a szervezet folyadékszintjét. Ha ezek közül az egyik vagy akár több rendszer működésében zavar áll be, akkor folyadék-visszatartás - más néven ödéma - alakul ki.
Az ödéma a test bármelyik részén jelentkezhet, leggyakrabban az alsó lábszárban, a kézben, a hasban és a mellkasban alakul ki és a következő tünetek jellemzik:
duzzanat,
megváltozott a bőrszín
csillogó bőr,
a végtagok fájdalma és érzékenysége,
ízületi merevség,
súlygyarapodás.
Amikor az ödémás területet az ujjunkkal benyomjuk, akkor ott jellemzően benyomva marad a bőr, mely szintén egy jellegzetes tünet.
Az ödéma sokszor kezelés nélkül is elmúlik, például vízhajtóval. Ez általában rövid távú megoldás és számtalan mellékhatása lehet, mint például kiszáradás, a fokozott vízvisszatartás és vesekárosodás, ezért erről mielőbb orvossal konzultálni.
A folyadék-visszatartásnak vannak olyan esetei, amelyek orvosi ellátást igényelnek, de házi gyógymódokkal is lehet enyhíteni a tüneteket. Vizesedés esetén segíthet a láb felpolcolása, kompressziós zokni viselése, tornagyakorlatok végzése.
Megelőzés tekintetében az elhízás és a mozgásszegény életmód kerülése javasolt, illetve odafigyelni a hidratálásra.
A vízvisszatartás női cikluson belül természetes, a premenstruális szindróma egyik leggyakoribb testi tünete. Ilyenkor felszaporodik a szövetek közti víz. A legrosszabb ilyenkor, amit a nők tehetnek, az a folyadékfogyasztás megszorítása és vízhajtó gyógyszerek fogyasztása, mert a vérrögök képződését ez fokozhatja.
A hidratálás fontosságát nem győzik a szakemberek hangsúlyozni, szervezetünknek naponta legalább 2,5-3 liter vízre szüksége van.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.