Menü

Együtt alvás a házikedvenccel pro és kontra

Egyre elterjedtebb napjainkban, hogy az emberek a házi állatokat családtagként kezelik olyannyira, hogy még az ágyukba is beengedik őket és együtt alszanak. Van, akinek ez természetes, mások számára megdöbbentő. Vajon okozhat-e higiéniai problémákat együtt aludni a kisállatainkkal? Erre kerestünk ma választ.

Az tény, hogy minden állat fertőzéseket terjeszthet, ezért pedig nem valók lakásba, ám manapság már erről megoszlanak a vélemények.

Sokan szeretnek a kedvencükkel aludni, hiszen a kutya így nem érzi magát egyedül, magányosan. Az együtt alvás elmélyítheti a kapcsolatot a kutya és gazdája között, bizalmi viszonyt feltételez. A kutya így a gazdája alvás ritmusához alkalmazkodik és nem kel fel az éjszaka közepén randalírozni. Sok kutyatartó a kedvencére családtagként tekint és egyértelmű, hogy a kutyának is az ágyban a helye.

Való igaz, bővült a kötelező oltások száma, az élősködők sem kell, hogy problémát jelentsenek, hiszen mindenre kiterjedő cseppekkel, nyakörvekkel láthatjuk el a kedvenceinket, az is tény, hogy ezeket a kis házikedvenceket is lehet fürdetni, tisztán tartani, odafigyelve a higiéniára.

Az allergiára való hivatkozás sem állja meg a helyét, hiszen olyan gyerekeknél és felnőtteknél is kialakulhat, ahol nincsen az állat ilyen típusú közelségben a gazdival.

A fenti nézetekkel ellentétes táborba tartoznak azon kutatók, akik szerint azonban a házikedvenc nem való a hálószobába. Bár egyre többen tartanak lakásban kutyát és sokan még az ágyukat is megosztják a kedvencükkel, ez azonban nem olyan jó ötlet a kutatók szerint, hiszen bármilyen tisztán is tartjuk szőrös kedvencünk bundáját, kutyánk napközben rengeteg koszt, kórokozót, akár bolhát is összeszedhet, amit bevihet az ágyunkba, ez pedig veszélyes az egészségre nézve.

Sok olyan apró, szabad szemmel nem látható kórokozók, mint a poratka is megbújhatnak az állatok bundájában.

Az egészségügyi problémákon kívül más bajokat is okozhat az együtt alvás. Ha kutyánk nem engedelmeskedik az együtt alvás tovább ronthat a helyzeten, mivel annak hatására a kutya úgy érezheti, hogy ő otthon a “falkavezér”. A kutya számára meg kell húzni a határokat és fontos, hogy következetesen tartsuk magunkat a felállított szabályokhoz, különben a kutya nem fogja tudni mit szabad és mit nem.

Ha mindenképp ragaszkodunk ahhoz, hogy a kutya egy szobában aludjon velünk, akkor megoldást jelenthet egy - az ágyunk mellett elhelyezett – kutyaágy, mellyel szintén szoros kapcsolatot tarthatunk fent házi kedvencünkkel.

Sikeres emberek szokásai

A sikeres emberek szokásai gyakran hasonlók bizonyos dolgokban, még akkor is, ha különböző területeken értek el sikert. Ezek a szokások nem garantálják az eredményeket, de nagymértékben hozzájárulhatnak az érvényesüléshez. Íme néhány gyakori szokás, amit sok sikeres ember gyakorol!

Rucking, egy hátizsákos fitnesztrend

A rucking nem csupán egy újabb fitnesz őrület, hanem egy hatékony és izgalmas edzésforma is. Mi is pontosan a rucking, és miért érdemes kipróbálni?

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.