Menü

Veszélyes visszatartani a tüsszentést

Mindenki volt már olyan szituációban, hogy nagyon erősen tüsszenteni kellett (volna), de úgy döntöttünk, hogy a körülmények miatt, akárhogyan is legyen, de visszatartjuk?

Most elmondjuk miért nem helyes visszafogni a tüsszentés ingert.

Könyvtárban, buszon, értekezleten, előadáson, moziban, kellemetlen, ha ilyenkor kap el egy tüsszentési inger, vagy akár egy ilyen roham.

Miért kell egyáltalán tüsszentenünk?

Tüsszenteni leginkább akkor szoktunk, ha valami irritálja az orrunkat. A testünk ilyenkor ki akarja lökni mindazokat a dolgokat, amiknek nem szabadna a légutakba kerülnie.

Mit kockáztatunk azzal, ha visszatartjuk a tüsszentést?

Ha bármikor is vissza akartuk tartani a tüsszentést, jobb, ha nem tesszük ezentúl mert ártalmas lehet. Egy brit állampolgár például egyenesen úgy járt, hogy súlyosan megsérült a torka. A 34 éves férfi tényleg csupán annyit tett, hogy erőltette a tüsszentés visszatartását, azonban a művelet olyan szerencsétlen módon alakult, hogy miután mégiscsak tüsszentett, alig tudott beszélni és nyelni, közben pedig erős fájdalmat érzett.

Egy másik - teljesen egészséges - fiatal férfi ugyancsak komoly toroksérülést szenvedett azáltal, hogy visszatartotta a tüsszentést. Kiderült, hogy a tüsszentés annyira erős volt, hogy a férfinek megsérült a garatja és ez légbuborékok kialakulásához vezetett a nyakában. A sürgősségin nem csak antibiotikumokat kellett kapnia, de egy teljes héten keresztül kizárólag csövön keresztül tudott táplálkozni. A teljes gyógyulása pedig két hónapot vett igénybe.

A fentieket tudományosan alátámasztva egy orvosi folyóirat számolt be arról, hogy:

„Az elzáródott orrlyukakon és a szájon keresztül történő tüsszentés korlátozása veszélyes manőver, amit kerülni kell” – mondta az egyik szakorvos, majd hozzátette, hogy a manőver számos szövődményhez vezethet.

Fogadjuk meg a szakemberek tanácsát és soha ne próbáljuk meg visszatartani a tüsszentést. A tüsszentés során kialakuló nyomás intenzitása óriási − olyannyira, hogy a visszatartása az erek sérülését, a dobhártya megrepedését is okozhatja. Végső soron biztonságosabb döntés megkockáztatni a hangos zajt, mint magunknak kárt okozni.

Mit tehetünk, hogy elkerüljük a kellemetlen kockázatokat?

Ne feledjük, hogy bármilyen helyen is vagyunk, az egészségünk a legfontosabb, ezért a legjobb, ha utat engedünk a tüsszentésnek. Ha ez az inger érkezik, akkor annak mindig oka van, a legtöbb esetben valamilyen oda nem illő dolog kerül az orrlyukainkba, amiknek távoznia kell.

A tüsszentés udvariatlan dolog?

Nem gondolom annak és természetesen - hacsak nem a nagyvilágba végezzük el hangosan, feltűnően és a higiéniai illemszabályok figyelmen kívül hagyásával -akkor egyáltalán nem zavaró.

Készüljünk fel arra, hogy bármikor tüsszenthetünk, ezért mindig legyen nálunk papír zsebkendő vagy/és antibakteriális törlőkendő. Emberi dolog a tüsszentés, társaságban is előfordul és másokkal is megtörténik, arra kell figyelni, hogy ezt az illemszabályok betartásával próbáljuk diszkréten megoldani.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.