Menü

Laboreredmények, amelyek a máj működésére utalnak

A májfunkció kivizsgálásához a vérképben egyes enzimek, fehérjék és az epefesték vizsgálata történik meg leggyakrabban, ezek tartományon túli értékét több betegség, vírusfertőzés, a túlzott alkoholfogyasztás és a rendszeres gyógyszerszedés is befolyásolhatja különböző mértékben. A vizsgálathoz éhgyomor szükséges, és alkoholt sem szabad fogyasztani az azt megelőző 24 órában.

GOT vagy AST

A GOT vagy más néven az aszpartát-aminotranszferáz legfőképp a májban és a szívben fordul elő. A normálértéke 40 U/L alatt van, ennél magasabb szint arra utal, hogy a májsejtek károsodtak, így az enzim szintje megugrott a véráramban. A sérülést okozhatja vírusos májbetegség, gyulladás, májsejtkárosodás, zsírmáj, mérgezés, gyógyszerszedés, az epeutak elzáródása, ritkábban daganat is.

GPT vagy ALT

A GPT vagy alanin-aminotranszferáz egy olyan enzim, mely főleg a májban, kisebb részt a vesékben, a szívben és az izmokban található meg. A normálértéke 40 U/L alatti, a máj károsodása esetén nő meg a véráramban a szintje, még a sárgaság és egyéb látható tünetek megjelenése előtt, de a szerv gyulladása és mérgezés is okozhatja.

Alkalikus foszfatáz

Az alkalikus foszfatáz egy olyan fehérje, mely a sejtek, különösen a májban és a csontokban találhatók működését segíti elő. Referenciatartománya 30-120 U/L, ennél magasabb értéket okozhatnak a csontanyagcsere zavarai, a csontok sérülése, de akár epeúti elzáródás is. Gyermekeknél és terhes nőknél a nagyobb szám nem feltétlenül jelent bajt. A nagyon alacsony szint pajzsmirigyproblémára, vérszegénységre is utalhat.

Bilirubin

A bilirubin a hemoglobin lebomlásával keletkező epefestéket jelenti, melynek vérben lévő koncentrációját vizsgálják meg. A normálértéke 20 umol/l alatt van, míg a direkt bilirubin 1-5 umol/l. Különböző, főként a májat és az epeutakat érintő betegségekben nő meg a szintje, mivel ilyenkor a máj enzimjei nem tudják elégséges mértékben kiválasztani. A felhalmozódó bilirubin következménye a sárgaság.

Gamma GT

A Gamma GT vagy teljes nevén gamma-glutamil-transzferáz enzim leginkább a májban, a vesékben és a hasnyálmirigyben termelődik, méghozzá azért, hogy a glutationt lebonthassa. A normálérték nőknél 8-40, férfiaknál 9-50 U/L, ennél magasabb szint jelezheti a májszövet sérülését, az epeutak elzáródását vagy a szervek gyulladását is.

A májfunkció vizsgálatához vérvétel szükséges. A vérképben májműködési zavarra az albumin és bilirubin szintje utal, míg májkárosodást az alkalikus foszfatáz, az alanin-transzamináz és a gamma-glutamil-transzferáz mennyisége jelezheti.

Ha bármelyik májfunkcióérték eltér a normálistól, az figyelmeztető jel lehet, de a mért szintek önmagukban egyesével még nem adnak a májra tekintve konkrét kórmeghatározást, csak összességében nézve jelentenek alapot a megfelelő diagnózishoz. Kivételt a bilirubin jelenthet, ez ugyanis epeproblémákat is jelezhet.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?