Menü

Kutyák hatása a gyerekekre

Már többször írtam arról, hogy melyek a legjobb gyerekbarát kutyák, milyen a felelős állattartás, Dorka pedig összefoglalta, mit kell tudni az örökbefogadott kutyákról - ezek linkjeit mutatom is…

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2024-03-02/kutya-a-csaladban

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2023-10-20/felelos-allattartas

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2022-05-02/orokbefogadott-kutya-a-csaladban

Mai témánk pedig arról szól, hogy milyen hatással vannak a kutyák a gyerekekre.

Lehet, hogy nem vagyok hiteles, mert nincs kutyánk, (vagyis akik vannak, ők anyósom kertes házának vendégszeretetét élvezik, ugyanis nálunk nem megfelelőek a lakhatási feltételek a felelős állattartásra, ez lakótelepen, sorházban egyelőre nem ideális)

Egyetlen hörcsögünk van otthon, az ő gondozásáról hetekig olvastam, mielőtt gazdáivá váltunk, úgy gondolom, ez a felelős állattartásnál elengedhetetlen.

De nézzük a kutyák és a gyerekek kapcsolatát!

A gyermekek és kutyák között lévő különleges kapcsolatról számos történetet olvashatunk, s egyik legfőbb tény, hogy a gyerekek egy háziállat mellett felelősséget tanulnak, hiszen az állatot minden nap gondozni kell, ebből kifolyólag a gyerekek vitathatatlanul több időt töltenek a szabadban és a sok kutyasétáltatással sokkal többet mozognak, mintha az x-boksz, vagy a számítógép, telefon előtt töltenék el a délutánjaikat. A gyerekekre gyakorolt pozitív hatások egyike, hogy erősödik az immunrendszerük a háziállatok által.

Tehát a felelősség megtanulása kisgyermekkorban pipa, a másokról való gondoskodás pipa, a szabad levegőn való tartózkodás pipa, a rendszeres mozgás is pipa, jobb immunrendszer szintén pipa.

A kutya az ember legjobb barátja.

Szakemberek szinte testvéri kötelékhez hasonlítják a kutya és a gyermek barátságát, ugyanis minden gyermekek számára hatalmas előny, ha kutyával nőhet fel. Ez csökkenti a szorongásukat, a stresszszintjüket, és támogatja a szocializációjukat.

Természetesen, ahogy említettem is, érdemes utánanézni, hogy milyen fajta kutyus való kisgyermekek mellé, ugyanis vannak olyan kutyák, akik kifejezetten rajonganak a gyermekekért, ám előfordulhat, hogy az adott eb kifejezetten tart a gyerekektől, ehhez hívják bátran segítségül a feljebb említett írásainkat. Ami pedig aktuális lehet mostanság, hogy a kánikulai meleg beköszöntével nemcsak magunkra, gyermekeinkre, idősebb családtagjainkra kell jobban figyelni, hanem négylábú kedvenceinkre is. A meleg ugyanis nemcsak az emberek szervezetét terheli, hanem négylábú kedvenceinkét is, nem kell feltétlenül csak a kutyákra gondolni, hanem a macskákra, lovakra, hörcsögökre, tengerimalacokra és más élőlényekre is.

A folyadékbevitel nagyon fontos a melegben, legyen hideg, tiszta víz számukra, amihez bármikor hozzáférhetnek. Az állatokat is kell óvni a hirtelen hőkülönbségtől, ezért, ha vízbe engedjük őket, előtte vizezzük be őket. Az árnyék biztosítása elengedhetetlen, minden napszakban szükség van rá. A legkisebbeknek, akik ketrecben élnek, a folyadékbevitelt különböző zöldségek és gyümölcsök kínálásával érhetjük el.

Az autózásra, szállításra különös figyelmet kell szentelni. Soha, semmilyen körülmények között nem hagyunk gyermeket, élő állatot autóban fél percre sem.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.