Tudatos tartalomfogyasztás: mire figyeljen a szülő?
- Dátum: 2024.05.22., 20:23
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- adathalászat, biztonságos internethasználat, csalás, fogyasztó, gyerek, iskola, kommentek, közösségi oldal, lopás, megelőzés, mobiltelefonhasználat, modern kor, okostelefon, online tér, online zaklatás, szexuális, szülő, trükközés, tudatos
Az emberek ma már szinte életkortól függetlenül használják az okostelefonokat és a közösségi oldalakat, amelyek akár ártalmasak is lehetnek, legfőképpen fiatalokra, gyerekekre.
Hogyan lehetünk mi magunk is tudatos fogyasztók és mire figyeljünk szülőként? Újabb fontos téma a hajraegeszseg.hu oldalain.
Az internet világnapja 2002 óta minden évben ugyan azon a napon, május 18-án van. Hivatalos szervezet – például az ENSZ, vagy más – egyelőre nem nyilvánította világnappá ezt a napot, de szerte a Földön szinte mindenhol megemlékeznek róla.
A magyarok mobilhasználati szokásait vizsgáló kutatás szerint a fiatalok életében elengedhetetlen szerepet tölt be az okostelefonjuk. A legtöbb tinédzser akár félóránként vagy annál gyakrabban ránéz a készülékére, és szinte sosem kapcsolja ki azt. Az UNICEF szerint minden harmadik magyar fiatalt ért már bántalmazás a különböző online platformokon.
A gyerekek között már egészen kicsi korban találunk olyat, aki profin kezeli az okostelefonokat, kis ujjacskáikkal mindössze pár évesen képesek már feloldani a telefon kódját és kalandozni az interneten.
Ebben a modern korban, amiben élünk, fontos (lenne), hogy a szülők az általános viselkedés mellett az online szabályokat is megismertessék a gyermekeikkel már fiatal korban.
A technika fejlődése nem csak könnyebbséget hozott azzal, hogy általa már sok mindent elintézhetünk otthonról kényelmesen, hanem egészen másfajta nehézségekkel is szembesített bennünket, például az online tér veszélyeire.
Míg egy iskolai zaklatástól fizikailag el lehet távolodni például hétvégén, vagy szünidőben, addig az online térben a nap bármelyik órájában lehet a gyermek zaklatásnak kitéve. Az online zaklatásnak számos formája van, ezek közül egyik a szexuális zaklatás, mely az egyik legkárosabb és legveszélyesebb elkövetési mód. Ez szexuális tartalmú képek és üzenetek terjesztését jelenti. Ezekkel a tartalmakkal vissza lehet élni és visszavonhatatlan károkat okozni az elsődleges feladónak.
Kommentek… Az online harc egyik legnagyobb felülete a kommentszekciók, ahol szintén lehet bántani a másikat, vagy legalábbis rossz érzést kelteni a másik félben.
Adatlopás, trükközés… ekkor személyes információkat, banki adatokat próbálnak meg kicsalni az elkövetők, amit később felhasználhat az illető ellen.
Előfordulhat személyiséglopás is. Ilyenkor az elkövető a másik személy profiljával jelenik meg az online térben, hírnevének rontására alkalmas üzeneteket küld az áldozata ismerőseinek, barátainak, ezzel megvezetve mindenkit.
Mit tehetünk az online tér veszélyei ellen szülőként?
A megelőzés elsődleges. Figyelnünk kell a gyermekünk szélsőséges hangulatingadozásaira, az antiszociális viselkedésre, elzárkózásra vagy a hirtelen előtörő agresszív megnyilvánulásokra.
Amint ilyenre leszünk figyelmesek, nyissunk a fiatal felé akár szülőként, akár tanárként.
Tanárként és szülőként is azt vallom: beszélgetni kell a gyerekekkel, és meg kell tanulnunk és tanítanunk az online világ, az internet megfelelő használatát. Minden gyereknek fontos a biztonságos internethasználatról tanulni– legyen áldozat, esetleges elkövető vagy szemtanú.
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés
Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.
Karácsonyi gyerekszáj
Ahogy elhallgatom a saját fiaimat ünnepekkor – meg úgy általában bármikor – kedvem támad feljegyezni a szösszeneteiket. A gyerekek cukik, aranyosak és valljuk be, sokszor kegyetlenül őszinték is, olyan dolgokat is kimondanak, amik kicsit kellemetlenül hangozhatnak egyes szituációkban, mégis a maguk módján viccesek és megnevettetnek! Összegyűjtöttünk párat!
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.