Tudatos tartalomfogyasztás: mire figyeljen a szülő?
- Dátum: 2024.05.22., 20:23
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- adathalászat, biztonságos internethasználat, csalás, fogyasztó, gyerek, iskola, kommentek, közösségi oldal, lopás, megelőzés, mobiltelefonhasználat, modern kor, okostelefon, online tér, online zaklatás, szexuális, szülő, trükközés, tudatos
Az emberek ma már szinte életkortól függetlenül használják az okostelefonokat és a közösségi oldalakat, amelyek akár ártalmasak is lehetnek, legfőképpen fiatalokra, gyerekekre.
Hogyan lehetünk mi magunk is tudatos fogyasztók és mire figyeljünk szülőként? Újabb fontos téma a hajraegeszseg.hu oldalain.
Az internet világnapja 2002 óta minden évben ugyan azon a napon, május 18-án van. Hivatalos szervezet – például az ENSZ, vagy más – egyelőre nem nyilvánította világnappá ezt a napot, de szerte a Földön szinte mindenhol megemlékeznek róla.
A magyarok mobilhasználati szokásait vizsgáló kutatás szerint a fiatalok életében elengedhetetlen szerepet tölt be az okostelefonjuk. A legtöbb tinédzser akár félóránként vagy annál gyakrabban ránéz a készülékére, és szinte sosem kapcsolja ki azt. Az UNICEF szerint minden harmadik magyar fiatalt ért már bántalmazás a különböző online platformokon.
A gyerekek között már egészen kicsi korban találunk olyat, aki profin kezeli az okostelefonokat, kis ujjacskáikkal mindössze pár évesen képesek már feloldani a telefon kódját és kalandozni az interneten.
Ebben a modern korban, amiben élünk, fontos (lenne), hogy a szülők az általános viselkedés mellett az online szabályokat is megismertessék a gyermekeikkel már fiatal korban.
A technika fejlődése nem csak könnyebbséget hozott azzal, hogy általa már sok mindent elintézhetünk otthonról kényelmesen, hanem egészen másfajta nehézségekkel is szembesített bennünket, például az online tér veszélyeire.
Míg egy iskolai zaklatástól fizikailag el lehet távolodni például hétvégén, vagy szünidőben, addig az online térben a nap bármelyik órájában lehet a gyermek zaklatásnak kitéve. Az online zaklatásnak számos formája van, ezek közül egyik a szexuális zaklatás, mely az egyik legkárosabb és legveszélyesebb elkövetési mód. Ez szexuális tartalmú képek és üzenetek terjesztését jelenti. Ezekkel a tartalmakkal vissza lehet élni és visszavonhatatlan károkat okozni az elsődleges feladónak.
Kommentek… Az online harc egyik legnagyobb felülete a kommentszekciók, ahol szintén lehet bántani a másikat, vagy legalábbis rossz érzést kelteni a másik félben.
Adatlopás, trükközés… ekkor személyes információkat, banki adatokat próbálnak meg kicsalni az elkövetők, amit később felhasználhat az illető ellen.
Előfordulhat személyiséglopás is. Ilyenkor az elkövető a másik személy profiljával jelenik meg az online térben, hírnevének rontására alkalmas üzeneteket küld az áldozata ismerőseinek, barátainak, ezzel megvezetve mindenkit.
Mit tehetünk az online tér veszélyei ellen szülőként?
A megelőzés elsődleges. Figyelnünk kell a gyermekünk szélsőséges hangulatingadozásaira, az antiszociális viselkedésre, elzárkózásra vagy a hirtelen előtörő agresszív megnyilvánulásokra.
Amint ilyenre leszünk figyelmesek, nyissunk a fiatal felé akár szülőként, akár tanárként.
Tanárként és szülőként is azt vallom: beszélgetni kell a gyerekekkel, és meg kell tanulnunk és tanítanunk az online világ, az internet megfelelő használatát. Minden gyereknek fontos a biztonságos internethasználatról tanulni– legyen áldozat, esetleges elkövető vagy szemtanú.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.