Túlevés elleni trükkök
- Dátum: 2024.03.15., 03:04
- Martinka Dia
- képek:pexels.com
- boldogsághormon, dopamin, egészséges ételek, elégedettség, feldolgozott ételek, jutalomérzet, lassabb evés, mértékletes napozás, pihenés, sport, stresszoldás, természetes módszer, Túlevés elleni trükkök, zenehallgatás
Gátolja a túlevést minden olyan módszer, ami serkenti a dopamin termelődését.
Mi a dopamin? A dopamin az agyi ideghálózatban és a mellékvesékben termelődik. Amikor nagy mennyiségben szabadul fel, akkor örömöt, elégedettség- és jutalomérzetet generál. Se a túl magas, se a túl alacsony dopaminszint nem tesz jót, előbbi ingerlékenységet, hiperaktivitást okozhat, utóbbi alacsony libidót, alvászavart, állandó fáradtságot.
A dopamint boldogsághormonnak is nevezik, az érzelmi életért és reakciókért felelős agyterületen, a felszabaduló dopamin elégedettségérzetet, illetve boldogságot vált ki. A csökkent dopaminszint tünetei lehetnek: depresszió, étvágybeli változások, a nemi vágy zavara, édes ételek, italok utáni sóvárgás, dühkitörések.
Szerencsére természetes módszerekkel növelhető a szintje, amitől egyrészt boldogabbá válik az ember, másrészt csökkennek a lelki eredetű falási rohamok is. Elkerülhetjük a túlevést, ha odafigyelünk az elegendő pihenésre.
A megfelelő mennyiségű alvás elengedhetetlen az egészségmegőrzés szempontjából. Az alváshiány a dopamin csökkenéséhez vezethet. Az általános ajánlás szerint legalább 7 óra alvás szükséges szervezetünknek.
Hallgassunk zenét!
A kellemes zene hallgatása stimulálhatja a dopamin felszabadulását az agyban, természetes módon javítva a hangulatot.
Együnk egészséges ételeket és fogyasszunk probiotikumokat!
A kiegyensúlyozott, fehérjében gazdag étrenddel garantáltan elkerülhető a túlevés.
Rendszeres mozgás!
A rendszeres testmozgás nemcsak a külsőnk szempontjából lényeges, hanem serkenti a dopamin felszabadulását, hozzájárulva a hangulat és az általános jó közérzet javulásához. Stresszoldó hatása vitathatatlan, ahogy a meditációnak, légzésgyakorlatoknak is, melyek szintén megnövelik a dopaminszintet az agyban.
Mértékletes napozás.
A napfény is javíthat a hangulaton többek között a dopamin termelődését serkentő hatása miatt, ám napozáskor oda kell figyelni a megfelelő fényvédelemre.
Kerüljük a feldolgozott ételeket!
Az előre csomagolt ételek túlzott fogyasztása rövid távú dopaminszint-emelkedést eredményezhet, ami viszont később a dopaminszint drasztikus zuhanását okozhatja. A feldolgozott ételek nem egészségesek!
A túlevés általában rossz táplálkozási szokásokra vezethető vissza. Apróságnak tűnhet, de a kutatások tanúsága szerint azonban sokat segítenek elkerülni a túlevést a következő tippek: főzzünk magunknak, kerüljük a gyorséttermeket, csökkentsük tudatosan az adagot, kis adagokat nassoljunk, s együnk lassabban, ne habzsoljunk.
Egészséges nassolnivalók
Ha éppen sietünk valahová, vagy éppen még nincsen ebédidő, de megkívánunk valamit hajlamosak vagyunk egészségtelen édességeket vásárolni és fogyasztani. Pedig néhány egyszerű alternatívával könnyen egészségesebbé tehetjük még a nassolási szokásainkat is!
Amit a kókuszvízről tudni érdemes
A kókuszt mindenki ismeri, hiszen egyes országok alapvető élelmiszere, sokféleképpen felhasználják minden részét, ám a kókuszvízről kevesebbet hallunk, azon kívül, hogy finom. Nézzük, mire is jó nekünk.
A bento kultúrája
A bento kultúrája Japánból származik, és harmonikusan ötvözi a táplálkozást, az esztétikát és az egészséges életmódot. Ezek az előre összeállított dobozok igazán változatossá teheti étkezéseinket, és érdekes perspektívát ad, az előre elkészített ételek világának.
Mit jelent a korlátlan szavatosság?
Az élelmiszerek többségénél figyelni kell a lejárati időt, azonban jónéhány termék esetében korlátlan szavatosságról beszélhetünk. Melyek azok az élelmiszerek, amelyek - helyes tárolással - korlátlan ideig fogyaszthatók?
Gluténmentes étkezés előnyei
Az utóbbi években kimagasló hangsúlyt kapott az egészséges táplálkozás, mely jelentősen hozzájárult a gluténmentes élelmiszerek népszerűségéhez. A szupermarketek polcain egyre többször visszakacsintanak ránk a „Gluténmentes” feliratok, ráadásul számos étterem bővítette a kínálatát gluténmentes menüvel is.