Menü

Te mit tudsz a ginzengről?

Sokszor halljuk a ginzeng nevét, főleg, ha a keleti orvoslásról beszélünk. A ginzeng egy igazi csodanövény, számos jótékony hatással.

A ginzeng egy a keleti országokban évszázadok óta használt gyógynövény, mágikus tisztelettel tekintenek erre a „mindent gyógyító” növényre. Kinézete gyökerében egy fehérrépára hasonlít, többszörösen elágazó, barnás-sárgás színű főgyökér, ami egy emberre is hasonlíthat, ezért nevezik embergyökérnek is. Nagyon jellegzetes szaga van, íze pedig édeskés és keserű egyszerre. Érdekessége, hogy ez a növény csak árnyékos helyen hajt ki, napfényes terepen nem marad életben és csak akkor érdemes szüretelni, amikor eléri a 6-7 éves kort. Szüret után általában szárítják és porrá őrlik a gyökeret, ezt használják fel a későbbiekben.

Nagyon hasznos hatóanyagokkal büszkélkedik, hiszen olajokat, szénhidrátokat, aminosavakat, vitaminokat, nyomelemeket, enzimeket, telítetlen zsírsavakat is megtalálunk benne. Sokszor használják immunerősítőként, lázcsillapítóként, mivel hatékony küzd a fertőzésekkel, például az influenzával szemben is. Kiváló segítség a stresszes helyzetekben, mivel csökkenti a stresszhormon, a kortizol termelődését. Szabályozza a vér koleszterinszintjét, ezáltal segít a szabadabb véráramlásban, ezzel hozzájárul a szív- és érrendszeri betegségek elkerüléséhez. Mindez fontos a magas vérnyomás optimalizálásánál is, sőt, a vérszegénységet és egyes menstruációs panaszokat is képes megszűntetni.

Antioxidáns tartalma fontos, mivel ezzel késlelti a szabadgyökök szaporodását, ami pedig széppé és simábbá varázsolja a bőrt, illetve gátolja a tumorok képződését, pont ezért előszeretettel használják a mellrák elleni küzdelem során. Szellemi teljesítőképességünket is növeli, kiváló gyógyír a fáradtság és kimerültség ellen. Csökkenti a vércukorszintet, orvosolja az étvágytalanságot, mérsékli az asztmatikus panaszokat. Férfiak körében is elterjedt, afrodiziákumként emlegetik, mivel emeli a nitrogén-oxid felszabadulását az erekben, ami erőteljesebb erekciót eredményez.

Fogyaszthatjuk teaként, kúraszerűen maximum 6 hétig ihatjuk, napi 1-2 csészénél többet viszont ne kortyoljunk többet. Nagyon sokféle étrendkiegészítőként is megvehetjük a gyógyszertárakban, kapszula vagy tabletta formában is bevehetjük. Terhesség és szoptatás ideje alatt egyáltalán nem ajánlott fogyasztani, de cukorbetegségben szenvedők is előbb konzultáljanak orvosukkal. Nagyon fontos, hogy ginzeng kúra alatt ne fogyasszunk koffein tartalmú italokat. Mellékhatásként jelentkezhet hasmenés, álmatlanság, kiütés, a vércukorszint tartós csökkenése.

A ginzeng egy szuper gyógynövény, ami szinte mindenre gyógyír, a keleti orvoslás csodaszere, mellyel meg tudunk küzdeni a stresszel, az emésztési panaszokkal és még a bőrünket is széppé varázsolja.

A maracuja pozitív hatásai

A maracuják két fő csoportja a sárga és a lila héjú maracuja. Ezeknek eredete nagyjából azonos, bár bizonyos feltételezések szerint a sárga héjú maracuja az Amazonas vidékén őshonos.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?