Menü

Omega-3, amit tudni kell róla

Manapság trendin hangzik, hogy ilyen-olyan táplálék kiegészítőket fogyasztunk, összekötve vitaminokkal, de sokszor csak azért tesszük, mert a reklámok ezt sulykolják, nem azért, mert tudjuk, hogy szervezetüknek miért is van szüksége rá. Íme pár infó arról, hogy miért van szükségünk nekünk az omega-3-ra.

Az omega-3 egy többszörösen telítetlen zsírsav, mely mindig is része volt a táplálkozásunknak, de jelentőségét csak később fedezték fel. A telítetlen zsírsavakat általában a szervezet nem tudja magától előállítani, ezért nekünk kell gondoskodni arról, hogy a szervezetünk hozzájusson. Tehetjük ezt úgy, hogy olyan ételeket fogyasztunk, melyek magas omega-3 tartalmukról híresek, de szedhetjük tabletta vagy kapszula formájában is.

Amennyiben az utóbbit választjuk, figyeljünk oda arra, hogy sok termék ezen zsírsavak csak bizonyos fajtáit tartalmazzák és nem mindent, amire szükségünk lehet. Két fajtája, az EPA és a DHA inkább halak húsában, az ALA típus pedig a növényekben, leginkább magvakban található meg. Omega-3 zsírsavakban gazdag ételek a hal húsok, a tonhal, a hering, a makréla, lazac, pisztráng, a szardínia, növényeknél pedig a dió, a lenmag, a mandula, a pekándió. Sütéshez, főzéshez is használhatunk különböző olajokat, mint a lenolaj, szójaolaj, repceolaj, melyek linolénsavban gazdag olajok.

Na, de miért is jó ez nekünk?

Nos, sokat segít a szív- és érrendszer helyes működésének fenntartásában. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, mellyel csökkenthető a szívinfarktus kockázata. Az olyan népeknél, akik többségében halat esznek, szinte elő sem fordul ilyen jellegű betegség. Ezek mellett csillapítja az ízületi gyulladásokat és az ezek által generált fájdalmakat, illetve erősítik a gyulladáscsökkentő gyógyszerek hatékonyságát. Erősíti szervezetünket az autoimmun betegségek elleni küzdelemben.

Segíti a pihentető alvást, de jót tesz a bőrünknek is, hiszen a DHA felelős a sejtmembránok egészséges működéséért, amik a bőr jelentős részét alkotják. Szellemi teljesítőképességünkre is jótékony hatással van, mivel javítja a memóriát, és a reakcióidőt. Hiányában az agyban működési zavarok léphetnek fel, melyek azt eredményezik, hogy nehezebben fogunk tudni megküzdeni a stresszhelyzetekkel. Gyermekeknél segítséget nyújt az asztmatikus betegségek kialakulásának csökkentésében, csecsemő- és kisgyermekkorban pedig a szellemi fejlődésben és az éles látás kialakulásában nyújt segítséget. Magzati korban a helyes fejlődésben és a koraszülés elkerülésében is fontos szerepet játszik.

Az omega-3 zsírsav egy nagyon fontos telítetlen zsírsav, melyre szerveztünk helyes, egészséges működéséhez mindenképpen szükségünk van. Fogyasszunk sok halat, magvakat, próbáljunk főzés során különféle olajokat, ezekkel segíthetjük a megfelelő mennyiségű bevitelt.

A maracuja pozitív hatásai

A maracuják két fő csoportja a sárga és a lila héjú maracuja. Ezeknek eredete nagyjából azonos, bár bizonyos feltételezések szerint a sárga héjú maracuja az Amazonas vidékén őshonos.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?