Menü

Szemölcs kezelése

Felmerül a kérdés, hogy amennyiben nem fáj és nem látványos helyen van, miért szükséges eltávolítani a szemölcsöt. A válasz egyszerű: mert fertőz. A környező bőrfelületre rendkívül könnyen átterjed, de emberek között is gyakori a vírus átadása. Ilyen például az úgynevezett uszodaszemölcs, melyért egy vírus felelős, és apró, főleg végtagokon jelentkező szemölcsöket okoz.

Mihamarabb érdemes a szemölcskezelést megkezdeni, mert a kinövés annál könnyebben távolítható el. Erre négyféle módszert szoktak javasolni:

A fagyasztással, más néven krioterápiával való eltávolítást, mely során megfagyasztják a szemölcsöt, ami így néhány nap alatt leszárad.

A sebészeti eltávolítást, melynek keretében érzéstelenítés után egy éles eszközzel kifordítják azt.

Az elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolást.

Szemölcsirtó szerek helyi alkalmazását, melyek közül sokat vény nélkül is lehet kapni.

Az ecsetelők használata a legelterjedtebb módszer, melyek között a vérehulló fecskefű nevű gyógynövény vagy az ebből készült gyógyhatású készítmények a legnépszerűbbek. Hatékonyságuk a kezdeti szakaszban a legmagasabb, a kifejlett szemölcsök eltávolításához általában ez nem elegendő. Ezeket inkább az orvosi módszerek képesek megoldani.

Az otthoni kezeléshez számos recept nélkül beszerezhető készítmény kapható: ezek egyik fő hatóanyaga a szalicilsav, de elérhető immár más, természetes hatóanyagú szer is. Ezen ecsetelők általában több hetes kezeléssel szabadítanak meg a nem kívánt bőrnövedékektől. Ecsetelés után a szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, természetesen ebben a folyamatban csak erre a célra szánt, lehetőség szerint fertőtlenített eszközöket (ollót, reszelőt) használhatunk.

A vírusos szemölcs terjedése

A vírusfertőzés tárgyak közvetítésével emberről emberre terjed, valamint testi érintkezés (pl. kézfogás, szexuális érintkezés, stb.) által. A fertőzés számára ideális terep az edzőtermek, fürdők közös zuhanyzója, uszodák, kerti medencék, és a jakuzzi. Ezenkívül az otthon közösen használt törülközővel, és papucs, lábbeli használatával is terjedhet.

A vírusos szemölcsöt a human papilloma (HPV) vírus okozza, és jellemzően a hámszövettel borított szerveket támadja meg. Néhányuk igen veszélyes – a genitális területen okozhat súlyos elváltozást. Kivételt képez a közismert uszodaszemölcs, amelyet egy himlővírus (Pox) okoz.

Forróság, fény és fáradtság – Hogyan küzdjünk meg a nyári álmatlansággal?

Sokaknak ismerős lehet az az érzés, amikor fekszünk az ágyban, nézzük a plafont, a percek egyre csak telnek, és nem tudunk elaludni. A frusztráció nő, az óra ketyeg, és másnap fontos feladatok várnak ránk. A tartós meleg, a világos hajnalok és a felborult napirend miatt egyre többen küzdünk alvási nehézségekkel. A probléma nem egyéni panasz, hanem széles körű jelenség, amely mögött biológiai, környezeti és életmódbeli tényezők is állnak.

Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.

Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?

Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.