Menü

2024-ben ismét szökőév következik

Mit nevezünk szökőévnek és miért idén van? A szökőév olyan év, amelyben egy extra napot adunk a naptárhoz, hogy összhangba hozzuk a csillagászati és naptári évet. A szökőév a Gergely-naptár csillagászati és a civil időszámítás összehangolása miatt van.

Mi a szökőév és mi a szökőnap?

A 2024-es év szökőév, ami azt jelenti, hogy ebben az évben egy nappal többet mutat a naptár, ugyanis némi eltérést mutat a csillagászati és a naptári év, ennek korrigálására minden negyedik évben beiktatnak egy plusz napot.

A szökőév eredetét tekintve egészen 1582-ig nyúlik vissza, ekkor vezették be a Gergely-naptárat és ismerték fel, hogy a Julián-naptár szerinti időszámítás mintegy tíznapos késésben van a civil naptár és a csillagászati időszámítás között, emiatt XIII. Gergely pápa naptárreformot hajtott végre. Ezzel sikerült összehangolni a csillagászati időszámítást és a civil naptár közötti különbségeket.

Magyarország 1587-ben fogadta el a Gergely-naptárt: 1587. október 21., szombat után november 1-je, vasárnap következett, így Magyarország szinkronba került a többi európai országgal. A Gergely-naptár meghatározott években egy plusz napot ad a február hónaphoz, ez pedig idén 2024-ben történik meg, a február hónap 29 napos lesz.

Miért 2024-ben van szökőév?

Minden olyan évszám, amely néggyel osztható, de nem osztható százzal, szökőévnek minősül. Kivève ha az èvszàm oszthatò 400-zal. 2020, 2016, 2012 mind szökőév volt és értelemszerűen ilyen lesz a 2024-es év is.

Mi a szökőnap és melyik nap lesz ez 2024-ben?

A szökőnap mindig február 24-e. Julius Caesar óta minden február 23-át megdupláznak, így alakul ki a február 24-e. Tehát nem február 29-e a szökőnap, ahogy sokan tévesen gondolják. A szökőnap az a nap, amit minden szökőévben beiktatnak annak érdekében, hogy kiegyensúlyozzák a csillagászati és naptári év közötti eltérést.

Február 24 pedig 2024-ben szombatra esik, így ezt a napot duplázzák meg a naptárban.

Többet dolgozunk emiatt?

Nos a munkavállalóknak talán rossz hír, hogy 2024 februárja egy nappal hosszabb lesz, tehát egy nappal hosszabb időszak után kapják majd a fizetésüket. Azoknak a munkavállalóknak, akik szombaton dolgoznak, ez egy munkanappal többet jelent.

Milyen hosszú hétvégékre, szombati munkanapokra számíthatunk idén?

Idén érdekesség, hogy hatnapos karácsony lesz 2024-es munkarendünkben.

2024-ben három olyan ünnepnap is lesz, amely keddre vagy csütörtökre esik. Ebben az esetben a megelőző vagy épp a követő munkanap szabadnap lesz, amit egy másik alkalommal dolgozunk majd le.

Augusztus 3-án, szombaton dolgozni kell, akkor augusztus 19-ét, az államalapításunk ünnepnapja előtti hétfőt dolgozzuk le, illetve december 7-én, szombaton dolgozzuk le december 24-ét, szenteste ugyanis keddre esik és december 17-én, szombaton szintén dolgozunk, akkor a karácsony utáni első munkanap, vagyis december 27-e, péntek helyett.

Te ezeket szoktad takarítani?

Rendben tartjuk a környezetünket, hiszen kellemesebb, egészségesebb a tisztaság, de nem mindegy, hogy odafigyelünk e ezekre a helyekre, dolgokra.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.