Amiért érdemes örök hűséget fogadni magadnak
- Dátum: 2023.12.12., 05:30
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- boldogság, egyedüllét, fejlődés, hűség, kapcsolat, önértékelés, önkifejezés, önmegvalósítás, szingliség
A szologámia fogalmáról évekkel ezelőtt hallottam először. Akkoriban nagy port kavart, hogy egy nő nagy nyilvánosság előtt önmagának esküdött örök hűséget, és bevallom, először a szingli életmód kétségbeesett kapálózásának éreztem. Pontosan ugyanazt gondoltam, ami – hozzám hasonlóan – első hallásra sokaknak eszébe jut: nevetség tárgyának éreztem, és kissé nárcisztikusnak is.
Aztán persze engem is sok mindenre megtanított az élet, már nem vagyok az a huszonéves, mint anno, és ráadásul trenddé is kezd válni ez a jelenség, tehát érdemesebb nyitott elmével megvizsgálni a mögötte húzódó lelki folyamatokat, mint kapásból a sutba vágni az egészet. Miért? Nem azért, mert valaha is tervezem, hogy beállok az önmagukkal házasulók sorába, hanem azért, mert a szimbolikusnál sokkal nagyobb jelentősége van annak, ha valaki frigyre lép saját magával. Élni, és élni hagyni önmagunkat: mit is jelent a szologámia valójában?
A boldog önházasság 4 alapköve
1. Veled leszek gazdagságban-szegénységben
Ez pontosan azt jelenti: úgy szereted magadat, ahogy éppen most vagy. Nem leszel dühös magadra, ha buktál egy üzleten pár százezer forintot, nem mondod azt, hogy nem vettelek volna el, ha tudom, hogy nem bánsz jól a pénzzel. Függetlenül a múltbéli tapasztalatoktól vagy a jövőbeli céloktól, ez az önszeretet segít abban, hogy eljuss oda, ahová el akarsz jutni.
2. Együtt jóban-rosszban
Könnyű szeretni magunkat akkor, amikor éppen jól mennek a dolgaink. Amikor éppen úszunk a sikerben, fürdünk az egészségben és virágos a jókedvünk. De mi van akkor, ha a dolgok nem a várakozásainknak megfelelően alakulnak?Például nincs még saját otthonunk, pedig már mindjárt 40 évesek vagyunk, vagy nem ott tart a karrierünk, ahol tíz évvel ezelőtt elképzeltük, hogy fog? A fogadalom lényege, hogy továbbra is becsüljük magunkat és bármilyen életkörülmény ellenére kitartunk önmagunk szeretete mellett.
3. Örök hűség egészségben- betegségben
Bocsássunk meg magunknak a hibáinkért, a gyengeségeinkért, hagyjuk, hogy kigyógyuljunk belőlük. A hiba ugyanis csak akkor hiba, ha nem tanulunk belőle, ha nem növekszik általa az önmagunkról szerzett tudásunk. Van egy idézet, mely szerint „kérj türelmet, és amit kapsz, az egy sorbanállás a bankfiókodnál.” Ez az idézet azt szemlélteti, hogy az élet adja nekünk azokat az embereket, helyeket és helyzeteket, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy fejlődjünk olyan dolgokban, amelyekben gyengék, elesettek vagyunk.
4. Teljesítsd ki magad önmagad mellett
Úgy nézz az önmagaddal való kapcsolatra, úgy teljesítsd ki és egy életen át úgy szeresd magad, ahogyan valaki más feltétel nélkül tenné. Tracy McMillan a témában tartott előadásában arról beszélt, hogy egész életében félembernek érezte magát, és a házasságait arra használta, hogy egésszé váljon. Mintha egy másik emberhez való kapcsolódás adna létjogosultságot az életben maradásra.
Mióta egyedül él, és önmaga szeretetét első helyre tette, már tudja: egész eddigi életében nem volt egészséges kapcsolata önmagával. Nem volt sem elnéző, sem kedves, sem szeretetteljes. Ha pedig önmagunkkal nem vagyunk azok, másokkal miért is sikerülne?
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.