Menü

Sportolás télen – erre figyeljünk!

A téli sportok szépségei vitathatatlanok, sokan kifejezetten várják a síszezont, egy jó szánkózást, korcsolyázást, én magam a futást is élvezem télen, de túrázók körében is kedvelt évszak a tél. A téli sportok bármely életkorban elkezdhetők, többféle sporttevékenység közül is választhatunk.

Természetesen télen sem kell lemondani a szabadtéri sportolás lehetőségéről, a hideg évszakban sem kell tétlenül ülnünk otthon, ha mozogni szeretnénk, azonban nem árt betartani néhány szabályt a sérülésmentesség érdekében hiszen nem szeretnénk a szép tavaszi sportolást a télen elkövetett hibákból adódó sérülések miatt kényszerpihenővel kezdeni! Tapasztalat.

Hogyan kerülhető el a sportsérülés, téli sportbaleset?

A sportbalesetek és sérülések nagy része tulajdonképpen azért következik be, mert nem melegítünk be, vagy nem alaposan végezzük ezt el, ezzel pedig növelhetjük a sérülések kialakulását. Ilyenkor a leggyakoribb sérülések a térd, comb, boka, váll sérülései, izomhúzódások, szakadások, rosszabb esetben törések is előfordulhatnak.

Futáskor, síeléskor leggyakrabban esés vagy ütközés miatt sérülnek meg, hiszen az utak havasak, jegesek, síkosak lehetnek, ezért sportoláskor, de még a sétánál is külön figyelmet kell fordítani a megfelelő cipő (téli futócipő, terepcipő, túrabakancs, nem csúszós talpú lábbelik) használatára.

Gyakoriak a térdsérülések ilyenkor, ezért mindenképp mérlegelni kell, hogy az ilyen sportbalesetekből való felépülés hónapokat, sőt esetekben akár egy évet is igénybe vehet.

Téli sportolás alkalmával nem lehet elégszer kihangsúlyozni a megfelelő öltözetet, meleg aláöltözőket, kesztyűt, sálat, sapkát, ám a túlöltözést feltétlen kerülni kell, s ügyeljünk arra, hogy orron át vegyük a levegőt.

Esti futásoknál ellenőrizzük fényforrásaink, fejlámpáink működését, arcunkra használjunk csősálat, mely nem engedi, hogy a hideg levegő egyből a tüdőnkbe jusson, jeges, ónos időben pedig maradjunk otthon és tartsunk pihenőnapot, vagy menjünk terembe edzeni, esetleg tornázzunk otthon.

Futás közben télen figyeljünk arra, hogy kimelegedve, kiizzadva ne álljunk meg beszélgetni, a sport befejeztével pedig mielőbb vegyük le a vizes ruházatot, s vegyünk meleg fürdőt, igyunk forró teát, levest.

Hasznos és praktikus kiegészítői a téli mozgásnak a különböző melegítő zselék és krémek, edzés utáni regeneráló készítmények, lazító-és masszázskrémek, ezeket is érdemes kipróbálni!

Sporttevékenység után, legyen az bármilyen típusú mozgás, elengedhetetlen a testünk és izmaink megfelelő nyújtása, nyújtógyakorlatok vagy akár henger segítségével, ez azonban ne közvetlenül a téli futás után történjen, javasolt előbb egy meleg fürdőt vagy zuhanyt venni és utána óvatosan elvégezni a nyújtást.

Még a legnagyobb hidegben se fogyasszunk alkoholt a téli edzés előtt, és vegyük komolyan a test jelzéseit, fáradtságot, sérülésre utaló jeleket, fájdalmat vagy meghúzódást.

Semmi máshoz nem hasonlítható élmény télen sportolni, a havas tájakon futni, síelni, gyönyörű befagyott tavakon korcsolyázni, azonban ahogy a nyári sportszezonnak, úgy a télinek is megvannak a maga feltételei, betartandó szabályai. Ha ezekre odafigyelünk, sérülésmentesen élvezhetjük kedvenc sportjainkat, téli edzéseinket! Sérülésmentes téli sportolást kívánok!

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Miért annyira népszerűek a virtuális futások?

A virtuális futóversenyek szuper lehetőséget jelentenek azoknak, akik szeretnének részt venni versenyeken, de nem feltétlenül tudnak vagy akarnak elutazni egy adott helyszínre.

Utazás a főváros eldugott múzeumjaiba

Múzeumokat manapság mindenki ismer. Vannak a világhírűek, mint például a Louvre és vannak a hazai szinten ismertek is, mint például a Magyar Nemzeti Múzeum. Azonban mi a helyzet azon helyekkel, amelyek csak kevesebb embert vonzanak, kevésbé népszerűek és olcsóbb, rövidebb elfoglaltságot kínálnak? Az alábbi cikkben néhány kevésbé népszerű fővárosi kiállítóhelyet ismerhetünk meg.