Menü

Melegítsd magad belülről

Ősz, tél, hűvösebb idő, elkezdünk fázni, sokszor hiába a meleg a ruha, valahogy belülről jön a hidegrázás. Ahhoz, hogy segíteni tudjunk testünknek a hideg leküzdésében, apró praktikákat is bevethetünk.

Vannak ételek, fűszerek, italok, amelyek fogyasztásával sokat tehetünk azért, hogy komfortosabban érezzük magunkat a hideg beköszöntével. Nem kell nagy dolgokra gondolni, sokszor egy kis meleg tea is nagy segítség, de lehet ezt még hatékonyabban is csinálni, mégpedig úgy, hogy odafigyelünk arra, hogy mit is iszunk.

Bizonyos fűszereknél megfigyelhető, hogy élénkíti a belső hőmechanizmusok működését, ezeket már évszázadok óta használják. Először is gondoljunk a gyömbérre, ami nem csak nagyon markáns ízű, hanem a téli időszak egyik alappillére. Ide vehetjük az ánizst, a szegfűszeget és a fahéjat is. Remélem, hogy mindenkinek beugrott az ízvilág, hiszen ezeket használjuk az adventi időszakban. Nem csak a teát ízesíthetjük vele, hanem a forraltbort is. A forralt bot nem csak a forraltsága miatt jó, hanem a mértékkel fogyasztott alkoholtartalma miatt is érvényesíti melegítő hatását.

Ételeinkbe is csempészhetünk kedvezőleg ható fűszereket. A fent említett fűszereket használhatjuk süteményekbe, például mézeskalácsba, amit könnyű elkészíteni is, sokáig eláll egy dobozban vagy jól záródó zacskóban, és hurcolhatjuk is magunkkal napközben. A csípős és erős fűszerektől szinte azonnal kimelegszik az ember, lehet ez egy jó chilis bab, amiben a chili paprika gondoskodik erről, de egy négyborsos fűszerkeverékkel pácolt, sütőben hamar kisütött hús is. Akik szeretik más országok ételeit, próbálkozzanak a curryvel, a kurkumával, a kardamommal, remek receptekkel van tele a világháló. Amennyiben a magyar konyha ízvilágát részesítjük előnyben, akkor vegyük elő a jó kis fokhagymát, piros paprikát, fekete borsot és bátran keverjük ételeinkbe.

Vannak ételek, amit fázós időszakban érdemes kerülni, mert inkább hűsítő hatásukról híresek. Ide tartoznak a citrusfélék, mint a narancs, citrom, de ide soroljuk az ananászt is. Ezek fogyasztását tegyük át olyan időszakra, amikor az otthon melegébe burkolódzhatunk. A tejtermékek sem éppen fognak minket felmelegíteni, inkább főzzük őket bele ételeinkbe. Fűszereket is említhetünk a sorban, ilyen a citromfű, a koriander, a menta és az édeskömény. Ezeket inkább használjuk fel nyáron limonádéba.

A hidegben a testmozgás az, ami a legtöbbet segíthet abban, hogy ne fázzunk, de bizonyos fűszerek, ízek, segíthetnek az átmelegedésben. Használjuk őket ételeinkben, italainkban és garantáltan kevesebbet fogunk fagyoskodni.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?