5 lelki sérülés, amelyek miatt nem lehetsz önmagad. Győzd le őket még idén!
- Dátum: 2023.11.04., 07:08
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- árulás, elhagyás, elutasítás, fájdalom, lélek, lelki sérülés, megalázás, pszichológia
Az 5 legfontosabb lelki sérülés miatt rendszeresen olyan személyeket és körülményeket vonzunk magunkhoz, amelyek miatt ugyanazokat a tapsztalatokat éljük meg. Mindaddig, amíg a sérülést és a tapasztalást el nem engedjük.
Elutasítás
Nagyon mély sérülés. Aki elutasításban szenved, az lényében és létezésében érzi sértve magát. Az élet nagyon korai szakaszában megjelenik. Az öt sérülés közül ez mutatkozik meg először.
Például nem kívánt baba volt, vagy nem olyan nemű, amilyenre a szülei vágytak. Amíg nem képes az elutasítás ellenére boldognak lenni, addig szükségképpen csak elutasítást fog tapasztalni.
Csak olyan gyerek vonzódik elutasító szülőhöz, akinek arra van szüksége, hogy ezt megtapasztalja. Attól kezdve, hogy elutasítást érez, felveszi a menekülő maszkját. Ez általában már a születés előtt megtörténik. Egész életében arra törekszik, hogy ne foglaljon sok helyet.
Befelé fordul önmagába testileg és lelkileg. Egyedül akar lenni. Minél mélyebb az elutasításból eredő sérülés, annál erősebben vonzódik olyan körülményekhez, amelyek között elutasítják vagy ő utasít el valakit.
Elhagyás
Az elhagyás esetében a sérülés a birtoklás és a cselekvés szintjén van, nem pedig a létezés szintjén, mint az elutasításnál.
Egy kisgyerek például elhagyatva érzi magát, ha a szülei sokat dolgoznak, és nincs elég idejük, hogy vele legyenek, vagy ha kórházba viszik és bent kell hagyniuk. A szülő, ha nem foglalkozik a gyerekével, azért tesz így, mert elutasítja önmagát.
Ha önmagát elutasítja, akkor a gyereket is elutasítja, mert a gyerek folyamatosan önmagára emlékezteti. Ez a sérülés legtöbbször kétéves kor előtt keletkezik. A maszk, amely létrejön, a függő maszkja.
Megalázás
Valakit sértő módon méltóságában, önbecsülésében megaláznak. Lealacsonyítják, megszégyenítik, lefokozzák.
Ezt a sérülést egy- és hároméves korunk között kezdjük érezni. Ilyenkor kezd a gyerek önállóvá válni, megtanul egyedül enni, inni, öltözni, vécére menni. Az a lélek, aki a megalázás tapasztalását megoldani jön a világra, olyan szülőt fog vonzani, aki meg fogja alázni.
A sérülést általában az anyával éljük át, aki szégyelli magát, hogy ügyetlenségünkben összepiszkítottuk magunkat. A sérült a mazochista maszkját veszi fel.
Árulás
A hűség ellentéte. Ez a sérülés két- és négyéves kor között ébred fel. A sérülést rendezni akaró lélek olyan szülőt választ, akiben sok a szeretet és nagy a kölcsönös vonzalom. Szerelmes lesz az ellenkező nemű szülőjébe.
A gyerek ekkor kezd kapcsolatba lépni az életerejével, a szexuális erejével. Amikor a szülő nem tart be egy ígéretet, a gyerek úgy érzi, elárulták. Mindent megpróbál, hogy különlegesnek tűnjön az ellenkező nemű szülő szemében.
Legszívesebben mindig vele lenne. A kontrolláló maszkját ölti fel. Erős személyiség lesz. Fontos lesz számára az erő, a tettereje kimutatása.
Igazságtalanság
Mindenki megérdemli, hogy az érdemeit elismerjék és tiszteletben tartsák. Akivel igazságtalanul bánnak, úgy érzi, hogy nem tisztelik, vagy nem kapja meg, amit megérdemel.
Négy- és hatéves kor között alakul ki ez a sérülés. A gyerek ekkor ébred tudatára, hogy másokkal egyenrangú, teljes értékű. Igazságtalannak találja, ha nem élheti meg az egyéniségét, nem lehet önmaga.
Például szenved a szülő hidegségétől, komolyságától, a gyakori kritkától. A szülő általában ugyanettől a sérüléstől szenved. A merevség maszkját hozza létre. Elvágja magát az érzéseitől, hogy megvédje önmagát, de nagyon is érez.
A merev emberek nagyon érzékenyek, de ezt nem mutatják ki másoknak. Ezért tűnnek hidegnek és érzéketlennek. Azt gondolja, hogy jobban értékelik azt, amit csinál, mint azt, hogy létezik. Hajlamos keresztbe fonni a karját és sötét ruhában járni.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!