Menü

Nem mindegy melyik orrpsrayt mire használjuk!

A változékony időjárás - a hűvös reggelek és melegebb délutánok - miatt és a pollenszezon okán mostanában egyaránt kínlódunk a nátha és az allergia tüneteivel. De milyen orrspray-ket érdemes használni a tünetek ellen?

Megmondom őszintén, még a pollenszezon megjelenésekor megszidott a pulmonológus, mikor meghallotta, hogy az allergia okozta orrdugulásomra a megfázás és nátha elleni készítményeket használom, a férjem pedig azon csodálkozik, hogy az allergia elleni orrcsepp miért is nem segít neki a náthája miatt eldugult orra esetén. Az igazság az, hogy nem mindegy melyik készítményhez nyúlunk, ha légúti problémáink vannak.

Mikor és milyen orrspray-t használjunk?

A náthás, vagy allergiás tünetek jelentkezésekor választhatunk a különböző orrcseppek, orrsprayk közül.

Náthás orrdugulásra az orrnyálkahártya lohasztó készítmények valók, ezek az orrnyálkahártyában található apró ereket húzzák össze, ezáltal csökkentik az orrdugulást okozó duzzanatot, ezáltal újra szabadon lélegezhetünk. Recept nélküli szerek lévén bármikor hozzájuthatunk.

Allergiás orrdugulás ellen ne az előbb említett készítményeket keressük. Allergiás orrdugulás ellen szteroidos, esetleg antihisztaminnal kombinált orrspray-re van szükségünk. Ezek a szerek receptre kaphatóak és nemcsak 7-10 napig, hanem akár az egész pollenszezonban használhatóak, amíg az allergén növény virágzása tüneteket okoz.

Beszélni kell arról is az orrsprayt és orrcseppek miatt gyakran alakul ki függőség. Ennek oka, hogy az orrdugulás ellen kapható készítmények hatása nem kizárólag az ott felgyülemlett váladék feloldása, hanem valójában ezek a szerek összehúzzák az orrnyálkahártyában található ereket. Paradox módon, mivel bár összehúzza az ereket, irritálja is azokat, ezzel egyfajta öngerjesztő folyamat indul be és már ki is alakult az orrcsepp-függőség. Nem véletlen, hogy 7-10 napig érdemes használni csak az orrsprayket, ezt a tájékoztatóban is fel szokták tüntetni.

Létezik még tengervizes orrspray is, természetes tengeri sóoldattal. Ez az orr tisztítására, hidratálására és ápolására és átmosására való. Nem tartalmaz tartósítószert és alkoholt, az orr kiszáradását segít megelőzni. Ideális a száraz levegő, illetve a fűtött és klimatizált helyiségekben való tartózkodás következtében kiszáradt orrnyálkahártya ápolására, valamint támogató kezelésként nátha, allergiás nátha, szénanátha és kisebesedett orr esetén.

Mit tegyünk, ha semmi nem használ?

Amennyiben nem szűnik az orrdugulás, valószínűleg nem szezonális allergiáról, vagy nátháról van szó, hanem más okot kell keresni a háttéren. Ekkor mindenképp javasolt a fül-orr-gégészeti vizsgálat. Ha a probléma tartósan fennáll, a háttérben akár orrsövényferdülés vagy orrpolip is állhat, melyek kezeléséhez műtétre lehet szükség.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.