Menü

Nem mindegy melyik orrpsrayt mire használjuk!

A változékony időjárás - a hűvös reggelek és melegebb délutánok - miatt és a pollenszezon okán mostanában egyaránt kínlódunk a nátha és az allergia tüneteivel. De milyen orrspray-ket érdemes használni a tünetek ellen?

Megmondom őszintén, még a pollenszezon megjelenésekor megszidott a pulmonológus, mikor meghallotta, hogy az allergia okozta orrdugulásomra a megfázás és nátha elleni készítményeket használom, a férjem pedig azon csodálkozik, hogy az allergia elleni orrcsepp miért is nem segít neki a náthája miatt eldugult orra esetén. Az igazság az, hogy nem mindegy melyik készítményhez nyúlunk, ha légúti problémáink vannak.

Mikor és milyen orrspray-t használjunk?

A náthás, vagy allergiás tünetek jelentkezésekor választhatunk a különböző orrcseppek, orrsprayk közül.

Náthás orrdugulásra az orrnyálkahártya lohasztó készítmények valók, ezek az orrnyálkahártyában található apró ereket húzzák össze, ezáltal csökkentik az orrdugulást okozó duzzanatot, ezáltal újra szabadon lélegezhetünk. Recept nélküli szerek lévén bármikor hozzájuthatunk.

Allergiás orrdugulás ellen ne az előbb említett készítményeket keressük. Allergiás orrdugulás ellen szteroidos, esetleg antihisztaminnal kombinált orrspray-re van szükségünk. Ezek a szerek receptre kaphatóak és nemcsak 7-10 napig, hanem akár az egész pollenszezonban használhatóak, amíg az allergén növény virágzása tüneteket okoz.

Beszélni kell arról is az orrsprayt és orrcseppek miatt gyakran alakul ki függőség. Ennek oka, hogy az orrdugulás ellen kapható készítmények hatása nem kizárólag az ott felgyülemlett váladék feloldása, hanem valójában ezek a szerek összehúzzák az orrnyálkahártyában található ereket. Paradox módon, mivel bár összehúzza az ereket, irritálja is azokat, ezzel egyfajta öngerjesztő folyamat indul be és már ki is alakult az orrcsepp-függőség. Nem véletlen, hogy 7-10 napig érdemes használni csak az orrsprayket, ezt a tájékoztatóban is fel szokták tüntetni.

Létezik még tengervizes orrspray is, természetes tengeri sóoldattal. Ez az orr tisztítására, hidratálására és ápolására és átmosására való. Nem tartalmaz tartósítószert és alkoholt, az orr kiszáradását segít megelőzni. Ideális a száraz levegő, illetve a fűtött és klimatizált helyiségekben való tartózkodás következtében kiszáradt orrnyálkahártya ápolására, valamint támogató kezelésként nátha, allergiás nátha, szénanátha és kisebesedett orr esetén.

Mit tegyünk, ha semmi nem használ?

Amennyiben nem szűnik az orrdugulás, valószínűleg nem szezonális allergiáról, vagy nátháról van szó, hanem más okot kell keresni a háttéren. Ekkor mindenképp javasolt a fül-orr-gégészeti vizsgálat. Ha a probléma tartósan fennáll, a háttérben akár orrsövényferdülés vagy orrpolip is állhat, melyek kezeléséhez műtétre lehet szükség.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.