Mit jelent a szürke szín a pszichológiában?
- Dátum: 2023.08.20., 07:11
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- barátság, energia, érzelem, psziché, szikra, szín, szürke, vágy
Amikor hallunk olyan emberről, aki "szürke személy" vagy "szürke nap" volt, általában olyan tulajdonságok létezésére utal, mint a szomorúság vagy a monotonitás és az illúzió hiánya. Ezzel szemben egy bizonyos folytonosságot és pályát is kifejt.
Az igazság az, hogy a szürke nagyon különleges színű, amely hagyományosan nagyon semleges szimbolikussá vált, annak ellenére, hogy hajlamos rossz szempontot kapni. Ez a szimbolizmus és bizonyos elemekkel és életfontosságú pillanatokkal való társulása miatt a szürke szín bizonyos értelemben és hatással volt a pszichés szintre. Mit jelent a szürke szín a pszichológiában? Lássuk ezt a cikket.
Mi ez a szín?
Mielőtt belépne a szimbolikus és pszichológiai jelentés értékeléséhez, amelyet rendszerint a szürke színre adnak, helyénvaló röviden megjegyezni, hogy mi a szóban forgó szürke. Először is meg kell jegyeznünk, hogy a színek többi részéhez hasonlóan a szürke csak a termék terméke a retináinknak a fénytörés vagy annak bizonyos hullámhosszúságainak hiánya .
Mint a fekete vagy a fehér esetében is, akromatikus színnel találkozunk, amelyet a kónuszainkban jelen lévő pigmentek nem érzékelnek, hanem olyan botjaink ragadják meg őket, amelyek a színeknél többet a fényesség vagy a közegben jelen lévő fény mennyisége.
A szürkét a fény befogása és annak hiánya közötti közbenső pont, vagy az első objektum blokkolása okozza. Technikailag és kromatikusan a szürke lenne a középpont vagy a fehér-fekete keverék , bár az arányok függvényében könnyebb vagy sötétebb lehet.
A két szélsőség között semleges helyzetnek köszönhetően különös tulajdonsága van, hogy saját komplementer (bár érdekes kontrasztot mutat a színek, mint a sárga).
Ez egy olyan szín, amelynek jelentése elvileg semleges, de könnyen negatívnak tekinthető, és amelyhez bizonyos konnotációkat pszichológiailag társítunk (ahogy Eva Heller rámutat a színes pszichológiájára). Főként a szürke haj (és ezért az öregedés és az életkor), a hamu és a por, valamint a kő (ami nem a Földön) színe. Ugyanakkor és bár nem ugyanolyan színű, ez is ezüsttel kapcsolódik.
A szürkével és a pszichológiai hatásokkal kapcsolatos legtöbb szimbólum, amelyet általában bennünk generál az ezekkel az elemekkel való kapcsolatát, valamint a fekete-fehér közötti semleges pontot (egy közbenső pont, amely nemcsak a kromatikus, hanem az egyes szimbolikusakra is utal), amelyek mind pozitív, mind negatív konnotációkkal rendelkeznek.
És ha valamit jellemeznek, különösen a szürke szín a szín semlegesség, a semlegesség, amely szintén pozitív és ellenszenves konnotációkkal bír.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?