Mit jelent a szürke szín a pszichológiában?
- Dátum: 2023.08.20., 07:11
- Udvari Fanni
- képek: pexels.com
- barátság, energia, érzelem, psziché, szikra, szín, szürke, vágy
Amikor hallunk olyan emberről, aki "szürke személy" vagy "szürke nap" volt, általában olyan tulajdonságok létezésére utal, mint a szomorúság vagy a monotonitás és az illúzió hiánya. Ezzel szemben egy bizonyos folytonosságot és pályát is kifejt.
Az igazság az, hogy a szürke nagyon különleges színű, amely hagyományosan nagyon semleges szimbolikussá vált, annak ellenére, hogy hajlamos rossz szempontot kapni. Ez a szimbolizmus és bizonyos elemekkel és életfontosságú pillanatokkal való társulása miatt a szürke szín bizonyos értelemben és hatással volt a pszichés szintre. Mit jelent a szürke szín a pszichológiában? Lássuk ezt a cikket.
Mi ez a szín?
Mielőtt belépne a szimbolikus és pszichológiai jelentés értékeléséhez, amelyet rendszerint a szürke színre adnak, helyénvaló röviden megjegyezni, hogy mi a szóban forgó szürke. Először is meg kell jegyeznünk, hogy a színek többi részéhez hasonlóan a szürke csak a termék terméke a retináinknak a fénytörés vagy annak bizonyos hullámhosszúságainak hiánya .
Mint a fekete vagy a fehér esetében is, akromatikus színnel találkozunk, amelyet a kónuszainkban jelen lévő pigmentek nem érzékelnek, hanem olyan botjaink ragadják meg őket, amelyek a színeknél többet a fényesség vagy a közegben jelen lévő fény mennyisége.
A szürkét a fény befogása és annak hiánya közötti közbenső pont, vagy az első objektum blokkolása okozza. Technikailag és kromatikusan a szürke lenne a középpont vagy a fehér-fekete keverék , bár az arányok függvényében könnyebb vagy sötétebb lehet.
A két szélsőség között semleges helyzetnek köszönhetően különös tulajdonsága van, hogy saját komplementer (bár érdekes kontrasztot mutat a színek, mint a sárga).
Ez egy olyan szín, amelynek jelentése elvileg semleges, de könnyen negatívnak tekinthető, és amelyhez bizonyos konnotációkat pszichológiailag társítunk (ahogy Eva Heller rámutat a színes pszichológiájára). Főként a szürke haj (és ezért az öregedés és az életkor), a hamu és a por, valamint a kő (ami nem a Földön) színe. Ugyanakkor és bár nem ugyanolyan színű, ez is ezüsttel kapcsolódik.
A szürkével és a pszichológiai hatásokkal kapcsolatos legtöbb szimbólum, amelyet általában bennünk generál az ezekkel az elemekkel való kapcsolatát, valamint a fekete-fehér közötti semleges pontot (egy közbenső pont, amely nemcsak a kromatikus, hanem az egyes szimbolikusakra is utal), amelyek mind pozitív, mind negatív konnotációkkal rendelkeznek.
És ha valamit jellemeznek, különösen a szürke szín a szín semlegesség, a semlegesség, amely szintén pozitív és ellenszenves konnotációkkal bír.
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.
A közösségi média és a testképzavar

A közösségi média és a testképzavar közötti kapcsolatot már számos kutatás vizsgálta, és elég erős összefüggések rajzolódnak ki.