Menü

A fegyverként használt inkompetencia

Voltál már úgy, hogy azt érezted, hogy a környezetedben bizonyos emberek semmire sem képesek és mindent neked kell csinálni? Ennek sok esetben meg van az oka és szánt szándékkal történik így, ez pedig egy jól felépített stratégia.

Sokszor előfordul, hogy ember elfelejt valamit, mondjuk egy bevásárlólistáról, vagy bizonyos dolgokban nem annyira ügyes és ezekben az estekben segítséget kér, vagy ha a maga módján is, de megpróbálja megoldani a feladatot. Lehet ennek oka a fáradtság, szétszórtság, akár egy kis ügyetlenség, de mindegyik egyben hasonlít, mégpedig, hogy nem szándékos. Ennek a fordítottja, amikor valaki akarattal csinálja ezt, direkt hagyja ki a dolgokat, vagy vesz a megbeszélt helyett másik féle árut a boltban, vagy direkt összevissza pakolja be a mosogatógépet, akár mosógépet (gondolok itt a színes ruhák keverése a fehérekkel), hogy később ne neki kelljen ezt megtennie. Ezt hívjuk stratégiai vagy fegyverként használt inkompetenciának.

A stratégiai inkompetencia arról szól, hogy valaki ki akarja húzni magát a rá szabott feladat alól, és az ezzel járó felelősség alól is. A lényeg, hogy burkoltan, de azt közvetítse, hogy ő nem akarja megtenni, amit kértek tőle, hanem tegye meg az, aki „jobban ért hozzá”. Ez nem jelenti azt, hogy nem képes ellátni a feladatát, csupán nem akarja megcsinálni, úgy tesz, mint aki alkalmatlan a dologra. Ez általában a párkapcsolatokban és a családi kapcsolatokban figyelhető meg, és nagyon komoly súrlódásokhoz és veszekedésekhez vezet.

Nem csak azért, mert a másik fél úgy érzi egy idő után, hogy egy az életben maradáshoz is inkompetenssel él együtt, hanem ez a fél bizony egy idő után mindent maga csinál és belefárad. Felborul az egyensúly, minden feladat egy emberre hárul, ami egy idő után magától értetődővé válik, hogy azt neki kell megcsinálni. Nagyon egyszerű példa erre, amikor egy párkapcsolatban csak a nő dolga a házimunka, a gyerekek életének logisztikai irányítása, a bevásárlás, miközben amúgy ő is ugyanúgy dolgozik mondjuk nyolc órában, mint a párja. Ezt egy darabig lehet csinálni, de egy idő után nem fog menni, hogy hátóval hat lovat kell megülni.

Könnyen felismerhető ez a helyzet, hiszen csak oda kell figyelni mi történik körülöttünk. Amikor egyre többet hagyja el a szánkat, hogy „inkább megcsinálom én”, na, az már intő jel. Az is megfigyelhető, hogy valaki mindig egyedül van a dolgaival, pedig párkapcsolatban él, hiszen a kapcsolatok általában adok-kapok elvek alapján működnek. Manipulatív, tisztességtelen és bizalmatlan kapcsolat alakul ki. Ezen csak úgy segíthetünk, ha előre lefektetjük a szabályokat, megbeszéljük, kinek mi a feladata, és segítjük egymást mindenben, amiben tudjuk, így egy kiegyensúlyozott, egyenlőségekkel működő, boldog kapcsolatban élhetünk.

A fegyverként használt inkompetenciával a manipulatív személy áthárítja a felelősséget és kötelezettséget a másik félre, ezzel pedig kimondatlanul is bántja a párját. Védekezzünk ellene az állandó kommunikációval és a feladatok egyenlő elosztásával.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.