Készségfejlesztő játékok fontossága
- Dátum: 2023.07.13., 21:50
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- emlékezet, értelmi képességek, fejlesztő játék, finommotorika, fontos, gyermek, iskolaérettség, Készségfejlesztő játékok, kicsik, mászás, nagymotoros, nagyok, szellemi fejlődés., szülő
Szülőként az egyik legfontosabb dolog az életünkben a gyermekeink egészséges testi és szellemi fejlődése. A legjobb, ha a kicsik játszva tanulnak, ehhez pedig törekedni kell arra, hogy mindig az életkoruknak megfelelő játékokkal játsszanak, melyek nem csak szórakoztathatnak, hanem fejleszthetnek is. Hogyan fejlesztenek a készségfejlesztő játékok és miért fontosak?
A fejlesztő játékok általában 5 fő képesség területet fejlesztenek: motoros képességeket, értelmi képességeket, érzelmi-akarati, szocializációs és anyanyelvi képességet.
A nagymozgás és a finommotorika fejlesztése szinte alap, hiszen gyermekeink mindig mozgásban vannak, ezek a játékok pedig hozzásegítik őket a megfelelő fejlődéshez.
Az egészen kicsiktől a nagyokig léteznek már olyan mozgásfejlesztő játékok, amelyek az egyensúlyozás képességét fejlesztik. Az egyik legrégebbi és legismertebb fejlesztő játékunk a hinta, nem véletlen népszerű töretlenül a gyerekek körében, de említhetném a mászókát, játszótéri létrás mászókás játékokat.
Mozgás közben könnyen tanulhatók az irányok is, mely a térbeli tájékozódás miatt fontos. Játékos feladatok és mondókák közben megtanulhatják merre van a jobbra, balra, fent, lent. A motoros képességek közé tartozik a finommotorika is, ez segíti a későbbi helyes ceruzafogást, ezzel tudnak vágni, helyesen tartani az ollót, színezni, festeni, gyurmázni, később varrni.
Ezekre a készségfejlesztő játékokra az iskolaérettség miatt van szükség.
Az értelmi képességek fejlesztésére szolgálnak a képzeletet, emlékezetet megmozgató játékok, remek alternatíva rá – és minden gyerek szereti – a memória játékokat. A színek és formák megismerésében, felismerésében a különféle formajátékok segítenek, melyek megfelelő beillesztésével megtanulhatják a gyerekek a különböző színeket és formákat már egészen kicsi kortól.
A nagyobbak szellemi fejlődését a logikai játékok segítik és fejlesztik, számtalan társasjáték van ma már piacon.
Rengeteg olyan készségfejlesztő játék is van, ami az érzelmi-akarati élet fejlődését segíti.
Tapasztalatom az, hogy a bölcsőde és az óvoda is nagyon sok fejlesztő foglalkozást biztosít a gyerekek számára, ahol a szocializációs készségeik is fejlődnek, hiszen kisebb csoportokban sajátítják el a szabályrendszert, a napirend betartását és menetét. Itt építenek ki először barátságokat. Tény, hogy nagyon sok segítséget ad a bölcsőde és az óvoda, de ez nem mindig elegendő, így szülőként nekünk is be kell kapcsolódni ebbe a fejlesztő folyamatba és játszani kell gyermekeinkkel.
A játék fontos szerepet tölt be gyermekeink életében, hiszen ők a játékok során érnek és fejlődnek. Ezért fontos, hogy szülőként gondosan válogassuk meg gyermekünk játék tárát. A készségfejlesztő játékoknak nagy szerepük van a személyiség fejlődésében.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.