Menü

A napfényhiány hatása szervezetünkre

A napfény szükséges testünk mindennapos működéséhez, hiszen elég csak arra gondolnunk, hogy a napfelkeltével ébredünk és a napnyugtával megyünk aludni, amikorra is lemerül biológiai elemünk. Amikor nem ér minket elég napfény, akkor felborul a rendszer, aminek káros hatásai kihatnak a mindennapokra.

A napfény nem csak a napi rutin véghezviteléhez szükséges, hanem a benne rejlő vitaminforrás elengedhetetlen szervezetünk számára. Amikor nem érzékeljünk a természetes fényt, akkor szerveztünk máshogy reagál a hormonok termelésének tekintetében is, hiszen, ha nem követjük a biológiai órát, akkor elkezdünk alkalmazkodni a külső tényezőkhöz, ami minden lehetséges módon felborítja az egyensúlyt.

Az egyik legfontosabb pont a napfényben a D-vitamin termelődés. Mindenki tapasztalhatja, hogy a téli időszakokban, amikor kevesebb ideig van világos, fáradtabbak, kimerültebbek vagyunk. A D-vitamin nagy részét szervezetünk állítja elő a napfény hatására. A D-vitamin abban segít, hogy a kalcium és foszfát bevitelünk rendben beépüljön, amik pedig elengedhetetlenek a csontok, a fogak és az izmok egészségek megőrzésében.

Ma már azt is tudjuk, hogy ez a vitamin segít immunrendszerünk helyes működésének kialakításában. Amikor nem jutunk elég D-vitaminhoz, akkor izmaink és védekezőképességünk is legyengül, így levertek és betegségek benyelésére is igencsak hajlamosak vagyunk. Az ajánlott napi bevitel 1500-2000 NE, vagyis nemzetközi egység, amit pótolhatunk egészséges táplálkozással vagy az erre a célra kifejlesztett készítmények fogyasztásával is.

A napfény hiánya hatással van az anyagcsere folyamatokra is. Amikor alszunk, pihenünk, akkor lelassul anyagcserénk is. A hidegebb hónapokban szívesebben bújunk a meleg lakásba, kevesebbet megyünk a levegőre, kevesebb nem káros UV sugárzás ér minket. Az UV sugarak olyan kémiai vegyületek termelődését indítják el testünkben, amik segítik az anyagcsere működést. Vagyis, ha nincs elég napfény, nem ér elegendő UV sugárzás, lelassul a szervezet, elkezdenek a lerakódni a zsírpárnák.

Itt a lényeg, hiszen a lerakódó kis kupacokat nem mozogjuk le kellőképpen, ezzel pedig alattomosan kúsznak fel a kilók, és innen egyenes út vezethet az elhízás felé. Azt is érdemes tudni, hogy minél több zsírt cipelünk, annál kevesebb a D-vitamin a szervezetünkben.

Végül ejtsünk szót a napfény és a pszichénk összefüggéséről is, ugyanis télen könnyebben süppedünk szezonális depresszióba, aminek legfőbb oka a napfény hiánya. Ez azért lehetséges, mert a napfény hiányában kevesebb szerotonin és dopamin, termelődik, amik mind azért felelősek, hogy jól érezzük magunkat. Kvázi, ha nincs napfény, nincs elég boldogsághormon, jön a depresszió, alvászavar, ingerlékenység.

Tehetünk a napfényhiány okozta gondok kialakulása ellen. Fogyasszunk halat, tejtermékeket, tojást, gombát, narancsot, szedjünk C-vitamint és D-vitamint, töltsünk sokkal több időt a levegőn, de figyeljünk oda a helyes fényvédelemre a felhős időszakokban is.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.