Mit tehetünk orrdugulás ellen? Házipraktikák!
- Dátum: 2023.02.15., 15:58
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- alvási pozíció, fejfájás, fürdő, gőzölés, hagymatea, házi gyógymód, házipraktikák, illóolaj, kamilla, meleg borogatás, orrdugulás, orrspray, párásítás, reklám, rossz közérzet, segítség, sós víz, tapasztalatok, váladék
Amikor eldugul az orrunk és nem kapunk levegőt, akkor gyors és azonnali segítségre van szükségünk! Eddig ez egy reklámszlogenre hasonlít, de tény, hogy megnehezíti mindennapjainkat, munkavégzésünket, ha nem kapunk levegőt rendesen, ettől pedig a fejünk is megfájdulhat, a közérzetünkre is kihat és még sorolhatnám.
A mai cikkünkben nem orrsprayt fogunk reklámozni, hanem egyszerű, házi gyógymódokra derítünk fényt!
Légzési nehézségek, kipirosodott orr, fejfájás, eldugult orr. Akár megfázás, akár allergia vagy nátha, semmiképp sem kellemes tünetek. Nézzünk néhány hatásos gyógymódot a problémára!
Természetesen nem szeretnénk helyettesíteni az orvossal való konzultációt, hiszen többféle betegség is állhat a háttérben, lehet szó bakteriális fertőzésről, tehát ha elhúzódó tünetegyüttesről van szó, mely köhögéssel és egyéb problémákkal is párosul, mindenképp keressük fel háziorvosunkat és kérjünk alapos kivizsgálást!
Jöjjenek azonban most a házi praktikák orrdugulás ellen!
Gőzölés. A kamillás gőzölés egyszerűen csodát tesz az eldugult orral, nagyon nehéz rávenni a gyerekeket, de amint tapasztalják, hogy utána könnyebben kapnak levegőt, ők maguk fogják kérni. Forró vizet öntsünk egy tálba és tegyünk bele kamillát, terítsünk fejünkre törülközőt és lélegezzünk mélyeket a gőzfürdőben! Gyermekek esetében bánjuk kiemelt óvatossággal a forró vízzel!
Gyakran egy forró kamillás fürdő is segít a megfázás tüneteinek enyhítésében, ezt is érdemes kipróbálni.
Használjunk párásítót! A párásító által a levegőbe juttatott nedvesség szintén segít megszüntetni az orrdugulást, továbbá a hidegpárásítás a száraz köhögésre, torokproblémákra is kiváló, a megfelelő illóolajok használatával (eukaliptusz, mentol…stb.) hatékony és gyors segítség! A párásítást lehetőleg otthonunk páratartalmának mérésével végezzük, (60% körüli az optimális arány) vigyázzunk, nehogy túlzásba vigyük és penészesedés legyen a következmény.
Segít a meleg borogatás is a légutak tisztítására. Csak nedvesítsünk be egy ruhát meleg vízzel, és tegyük az orrunkra.
Fontos a megfelelő folyadékbevitel, hidratáltság! A meleg citromos, gyömbéres tea az egyik legjobb megoldás, a gyömbér pedig kiváló gyulladáscsökkentő. Ezenfelül pótoljuk a vitaminokat, fogyasszunk tápláló ételeket!
Orrdugulás ellen tanácsos a sós vizes öblítés. A házilag is elkészíthető oldattal hatékonyan kezelhetjük az orrdugulást. Torokfájás esetén is ajánlott ezzel öblíteni a torkunkat!
A hagymaféléknek, elsősorban a vöröshagymának és a fokhagymának mikrobaölő hatásai vannak, emellett a bennük található csípős anyagok segítenek kidugítani az orrot és feloldani a váladékot. Készítsünk hagymateát, nagyon hatásos szer!
S végezetül az éjszakai pihenést megkönnyíthetjük, ha fejünket kissé megemeljük egy párnával és figyelünk az alvási pozíciónkra lefekvéskor!
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.