Szemkímélő tippek monitorhoz
- Dátum: 2023.01.08., 06:37
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- digitális fényképezőgép, fejfájás, fényerősség, gyengeség, homályos látás, képernyő, megelőzés, mobiltelefon, monitor, monitorbeállítás, navigációs rendszer, orvosi vizsgálat., oxigénellátás, összefüggés, szakember, számítógéphasználat, szemfáradtság, szemkímélő, tipp
A monitor és a szem egészsége között lévő összefüggés miatt talán még sosem volt aktuálisabb téma a szemünk védelmének megőrzése. Szakemberek szerint a fokozott számítógép-használat, nem megfelelő monitor-vagy székbeállítás szemfáradtságot, szemizom gyengeséget, homályos látást, szemszárazságot, fejfájást és egyéb panaszokat okozhat.
Az emberek manapság folyamatosan képernyőket néznek: munkahelyeiken számítógépet használnak, mobiltelefonokat néznek, MP3-lejátszókba bámulnak, GPS navigációs rendszereket figyelnek és digitális fényképezőgépek képernyőit szemlélik. Egy ilyen nap jelentősen kifáraszthatja a szemeinket. A hangsúly a megelőzésen van, sokat segít a védőszemüveg viselése, illetve, ha alacsony sugárzású LCD képernyőt használunk!
A képernyőről nem jó, ha más fény is visszaverődik (pl. lámpa, ablaküveg) és mindig ügyeljünk arra, hogy megfelelő távolságot tartsunk a monitortól! Ideális esetben ez minimum 45 cm. Ha a monitor nincs jól beállítva, az egészségügyi problémákat okozhat, ha ugyanis túl alacsonyan van, az nyaki fájdalmat, ha pedig túl magasan, az agyi oxigénellátási zavarokat okoz.
A fényerősség sem mindegy, amennyiben a monitor túl világos, káprázni fog a szemünk, ha túl sötét, hamar elfárad. A túl kicsit betűtípus olvasása is kifárasztja a szemet, ezért monitorhasználat közben óránként 10 percre pihentetni kell a szemeinket, vagy érdemes szemtornát végezni: félóránként - de legalább óránként - lassan hunyjuk le a szemeinket, és szemhéjunk mögött végezzünk körkörös szemmozgásokat, majd nyissuk ki a szemünket, és fókuszáljunk egy távoli, majd egy közeli tárgyra. Mindezt ismételjük el legalább tízszer.
Szemszárazság, szemfáradtság ellen a különböző szemcseppek is sokat segítenek, illetve olyan étrendkiegészítők fogyasztása, mint például az A-vitamin, mely védi a szem egészségét, de jótékony hatásúak a halfélék, a tojás, a máj - ezek mindegyike gazdag A-vitamin-forrás.
Létezik ma már szemkímélő monitor, mely olyan technológiákkal és funkciókkal, önműködő beállításokkal rendelkezik, amelyek megpróbálják megelőzni a szem elfáradását.
Ezeken a monitorokon egy időzítő is található, amely emlékeztet arra, hogy időnként álljunk fel a monitor elől és pihentessük a szemünket, de ezt funkció híján a telefonunk emlékeztetőjébe is beállíthatjuk.
Amennyiben a szemkímélő tippek ellenére is homályosan látunk, fáradtak a szemeink vagy egyéb problémát, látáshibát, szemszárazságot tapasztalunk, mindenképp érdemes szemészhez fordulni. Amennyiben nincsenek ilyen tüneteink, akkor se feledkezzünk meg a rendszeres orvosi kontrollról, pláne, ha számítógépes munkát végzünk.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?