Mik azok a neurotranszmitterek?
- Dátum: 2022.10.09., 12:01
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- acetilholin, dopamin, edzés, energia, fittség, GABA, neurotranszmitter, sport, szerotonin, táplálkozás
Tudományosabb megközelítésben olvashatsz a következőkben arról, hogyan függ össze a táplálék kiegészítőd hatékonysága az idegrendszereddel. A neurotranszmitterek az agyi funkcióidat, a hangulatod, a fájdalomérzeted is befolyásolják, és a működésüket valamilyen szinten tudjuk alakítani táplálkozással, táplálék kiegészítőkkel.
Tudományosabb megközelítésben olvashatsz a következőkben arról, hogyan függ össze az étrend-kiegészítőd hatékonysága az idegrendszereddel. Mik azok a neurotranszmitterek?
Idegrendszer
A neurotranszmitter szót hallhattad már elég sokszor táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban. Ezek a kis molekulasúlyú, a testedben termelődő anyagok, azok a hormonok, amelyek a neuronokban termelődnek.
Az idegrendszer legkisebb egysége a neuron. Neuronnak nevezzük az idegsejtjeid és összes nyúlványainak együttesét. A neuronok ingerlékeny sejtek, amelyek ingerfelvételre és idegi ingerületek vezetésére specializálódtak.
Az ingerületátvivő anyagok vagy neurotranszmitterek tehát specializált kémiai hírvivő molekulák, melyek feladata, hogy egyik idegsejttől a másikig, a szinapszison “átúszva” üzenetet szállítsanak. Legtöbbjük az idegrendszerben termelődik, csak ott található meg és ott fejti ki hatását, de vannak, amelyek a vérben szétterjedve is fejtenek ki hatást (például adrenalin). Néhányuk a testedben hormon, az agyban neurohormon szerepet töltenek be.
Az idegsejtjeid közötti együttműködés, és a neurotranszmitterek megfelelő funkcionálása a teljes testedre kihatással van, és ez neked, mint sportolónak azért is fontos, mert a maximumot kell kihoznod magadból, mind fizikai, mind szellemi teljesítőképesség szempontjából.
A neurotranszmitterek az agyi funkcióidat, a hangulatod, a fájdalomérzeted befolyásolják, és a működésüket valamilyen szinten tudod alakítani táplálkozással, táplálékkiegészítőkkel.
Eddig több mint 50-féle neurotranszmittert azonosítottak a kutatók, de a legismertebb és eddig a működésüket legjobban felmért neurotranszmitter:
dopamin
szerotonin
GABA
acetilcholin
A droghasználók, kokainfüggők vagy heroinisták pont ezeket a neurotranszmittereket igyekeznek befolyásolni úgy, hogy közben a saját testüket károsítják. Azonban megfelelő táplálkozással, étrend-kiegészítőkkel, a saját szervezeted tudod befolyásolni arra, hogy az idegrendszered is jobban funkcionáljon.
Charles Poliquin, kanadai erőedző, 18 féle olimpiai sportban szereplő olimpikon edzője realizálta, hogy NINCS egy általános, mindenki számára elfogadható módszer arra nézve, hogy az adott sportoló a legjobb legyen. Van olyan atléta, aki a lassú és folyamatos terhelést bírja jobban, és van aki az intenzív és abszolút változékony edzésekre reagál jobban.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.