Menü

Mik azok a neurotranszmitterek?

Tudományosabb megközelítésben olvashatsz a következőkben arról, hogyan függ össze a táplálék kiegészítőd hatékonysága az idegrendszereddel. A neurotranszmitterek az agyi funkcióidat, a hangulatod, a fájdalomérzeted is befolyásolják, és a működésüket valamilyen szinten tudjuk alakítani táplálkozással, táplálék kiegészítőkkel.

Tudományosabb megközelítésben olvashatsz a következőkben arról, hogyan függ össze az étrend-kiegészítőd hatékonysága az idegrendszereddel. Mik azok a neurotranszmitterek?

Idegrendszer

A neurotranszmitter szót hallhattad már elég sokszor táplálékkiegészítőkkel kapcsolatban. Ezek a kis molekulasúlyú, a testedben termelődő anyagok, azok a hormonok, amelyek a neuronokban termelődnek.

Az idegrendszer legkisebb egysége a neuron. Neuronnak nevezzük az idegsejtjeid és összes nyúlványainak együttesét. A neuronok ingerlékeny sejtek, amelyek ingerfelvételre és idegi ingerületek vezetésére specializálódtak.

Az ingerületátvivő anyagok vagy neurotranszmitterek tehát specializált kémiai hírvivő molekulák, melyek feladata, hogy egyik idegsejttől a másikig, a szinapszison “átúszva” üzenetet szállítsanak. Legtöbbjük az idegrendszerben termelődik, csak ott található meg és ott fejti ki hatását, de vannak, amelyek a vérben szétterjedve is fejtenek ki hatást (például adrenalin). Néhányuk a testedben hormon, az agyban neurohormon szerepet töltenek be.

Az idegsejtjeid közötti együttműködés, és a neurotranszmitterek megfelelő funkcionálása a teljes testedre kihatással van, és ez neked, mint sportolónak azért is fontos, mert a maximumot kell kihoznod magadból, mind fizikai, mind szellemi teljesítőképesség szempontjából.

A neurotranszmitterek az agyi funkcióidat, a hangulatod, a fájdalomérzeted befolyásolják, és a működésüket valamilyen szinten tudod alakítani táplálkozással, táplálékkiegészítőkkel.

Eddig több mint 50-féle neurotranszmittert azonosítottak a kutatók, de a legismertebb és eddig a működésüket legjobban felmért neurotranszmitter:

dopamin

szerotonin

GABA

acetilcholin

A droghasználók, kokainfüggők vagy heroinisták pont ezeket a neurotranszmittereket igyekeznek befolyásolni úgy, hogy közben a saját testüket károsítják. Azonban megfelelő táplálkozással, étrend-kiegészítőkkel, a saját szervezeted tudod befolyásolni arra, hogy az idegrendszered is jobban funkcionáljon.

Charles Poliquin, kanadai erőedző, 18 féle olimpiai sportban szereplő olimpikon edzője realizálta, hogy NINCS egy általános, mindenki számára elfogadható módszer arra nézve, hogy az adott sportoló a legjobb legyen. Van olyan atléta, aki a lassú és folyamatos terhelést bírja jobban, és van aki az intenzív és abszolút változékony edzésekre reagál jobban.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.