Alkalmazkodási zavar jellemzői
- Dátum: 2022.03.19., 08:57
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- alkalmazkodási zavar, betegség, energia, gyógyszer, krízis, lélek, psziché, pszichiátria, szív
Alkalmazkodási zavar akkor áll fenn, ha valaki szorongást és/vagy rettegést, félelmet él át egy hétköznapinak aposztrofálható helyzetben is. A háttérben ennek kiváltója lehet például a családi állapotot, a munkahelyet érintő változás, szociális fóbia vagy egyéb zavar.
Az alkalmazkodási zavar nem csak a szociális kapcsolatokat rombolja, hanem a tanulási- és munkateljesítményt, szexuális problémákat okoznak az egész életvitelt rossz irányba befolyásolják. Amennyiben múló állapotról van szó, akkor a tünetek 3-6 hónap alatt eltűnnek, amennyiben krónikussá válik a helyzet, úgy rátelepednek a szenvedő életére és folyamatos depressziót váltanak ki.
Alkalmazkodási zavar kockázati tényezői
Igazi kockázat akkor lép fel, ha az illető a folyamatos nyomás hatására elveszíti realitásérzékét, pszichotikus állapotba kerül. Ilyenkor bármi megtörténhet vele, akár az öngyilkosság irányába is sodródhat vagy éppen az ellenkezője történik. Erőszakosan, mérlegelés nélkül lép fel valakivel szemben. Veszélyt jelent önmagára és a környezetére nézve. Előfordul hirtelen támadt memóriazavar, patológiás ittasság mániás állapot illetve negatívizmus, amikor az illető semmiféle reakciót nem produkál. Nem beszél, nem mozog, nem eszik, nem iszik. Ebben az esetben életveszélyes, azonnali beavatkozást igénylő állapotról beszélünk, ami pszichiátrián, gyógyszeres úton kezelhető.
Kockázati korcsoportok
Az alkalmazkodási zavarok kialakulása szempontjából a legveszélyeztetettebbek a középiskolás korúak és az egyedül élő, fiatal nők. Az alkalmazkodási zavarok bármely életkorban felléphetnek, de a leggyakrabban mégis a húszas életévek közepén jelentkeznek:
többnyire iskolai problémák vagy a szülők válása miatt kialakuló traumák hatására. Felnőttek esetében pedig inkább párkapcsolati vagy házassági viszály, ritkábban költözés vagy jogi problémák állnak a háttérben. A krízishelyzetek érintettjei között egyenlő számban találunk férfiakat és nőket is, de a gyakoriság magasabb az egyedülállóak és az alacsonyabb szociális státuszúak körében.
Az alkalmazkodási zavaroknál a legjellegzetesebb tünetek a hangulat zavarok, a szorongás, a magatartás zavara, a reményvesztettség érzése, illetve ezek kombinációi. A szorongás rengeteg módon jelentkezhet, például szívdobogásérzés, fulladás, átmeneti alvászavar, fogyás (étvágycsökkenés), kézremegés, mindez zavarja a normális életvitelt.
A panaszok napok vagy hetek alatt önmaguktól is enyhülnek, de elhúzódó esetekben szükség lehet szakember segítségére: hat hónapnál hosszabb eseteknél már krónikus helyzet áll elő. A társuló viselkedészavar miatt az illető megsértheti az adott szociális normákat, vagy mások jogait, például vandalizmus, gondatlan autóvezetés vagy verekedés formájában.
Krízishelyzetekre emlékeztető tüneteket okozhatnak mérgezések, szívinfarktus, egyes testi betegségek, például cukorbetegség, koponyatraumák, idegrendszeri problémák, lázas-gyulladásos állapotok. Hasonló tüneteket produkálnak egyes gyógyszerek mellékhatásai vagy alkoholelvonás is. Az alkalmazkodási zavar nem a hangulati élet zavara, vagy egyéb szorongásos zavar (például pánik-szindróma), nem személyiségzavar, és nem skizofrénia-szerű zavar.
Az alkalmazkodási zavarok kezelésben fontos szerep jut a pszichoterápiának, de átmenetileg gyógyszeres kezelés is szükségessé válhat, altatók, enyhe nyugtatók formájában. A krízishelyzetek kezelésekor elsősorban az életet veszélyeztető állapotot kell megszüntetni: ami minden esetben kórházban történik.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.