Menü

Mindenmentesség vagy mértékletesség?

Mindenmentes kaja, mindenmentes süti, mindenmentes receptek…Mit jelent mindez? Kell nekünk erre törekedni? Kell a mindenmentes élet?

Mert még a diéta ok, a paleo, a szénhidrátcsökkentett, a vegetáriánus, de már betört a köztudatba a mindenmentes, a vegán.

Milyen az, ami mindenmentes? A mindenmentes életmód olyan étrendet takar, mely mentes bizonyos az allergén anyagoktól, úgy mint: glutén, cukor, laktóz, tojás, magok, satöbbi

Azoknak, akik ezekre érzékenyek, allergiásak, valóban megoldás az olyan élelmiszerek használata, melyekkel elkészíthetik kedvenc ételeiket anélkül, hogy egészségügyi problémát okozzon számukra. Az ő esetük „tiszta sor”, helyzetük teljesen érthető, étkezéseik megoldhatóak és életmódjuk, nem pusztán „divathóbort”, nem az aktuális trendet követi, hanem nagyon is elfogadható és megértendő mód.

Számukra nincs olyan, hogy „csak egy falat” ebből-abból, vagy olyan, hogy „egy kis ez meg az belefér”, hiszen nekik komoly problémáik adódnak abból, ha nem tartják szigorúan és következetesen, tudatosan a számukra előírt étrendet.

De mi a helyzet azokkal, akiknek nincs egészségügyi problémájuk vagy intoleranciájuk adott élelmiszerektől, s mégis mindenmentes étkezésre törekednek?

Az egészséges életmód mindenki számára elérhető (lenne) melyet reform élelmiszerek segítségével is meg tud(na) valósítani, rendszeres mozgással, persze ez időigényesebb, mint kifizetni a kalóriamentes ételt. Pedig, ha mindenki mozogna, nem szorulna rá erre, hiszen megehetné a zabkását, a zabpelyhes sütit, anélkül, hogy meghízna.

Nem a reform ételekkel van a baj, hanem a felfogással, a kényelemmel, az aktuális trenddel, s nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom, a szélsőségek, a hirtelen váltások sosem jók. Ha eddig mindent ettünk, akkor egyik napról a másikra drasztikusan megvonni mindent, igen megterhelő a szervezetre és az idegrendszerre nézve.

Véleményem szerint, aki nem szorul rá egészségi okokból, hogy mindentől mentes étrendet folytasson, ő fogyassza nyugodtan az egészséges életmód jegyében az összes tápanyagot, törekedjen a változatos étkezésekre, kerülje a szélsőségeket, az egyoldalú diétákat, a trendeket, és mozogjon, mert aki mozog, megengedhet magának több kalóriát, több szénhidrátot.

Fontos tisztában lennünk azzal is, hogy attól, hogy valami „mentes” még egyáltalán nem biztos, hogy egészséges, vagy nem hizlal, vagy épp nekünk való. Egy kókuszvirágcukor, vagy gyümölcscukor sem kalóriaszegény, vagy szénhidrátmentes, így egy fogyókúra szempontjából felesleges arra váltani, ha pedig a mértékletesség elvével dobálózunk ezeknél az ételeknél, nos azt megtehetjük a hagyományos ízvilágú, ám reform változatú egészséges ételekkel is.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.